Tip 2 diyabet hastaları için egzersiz teklifleri yaşam kalitesini çoğaldırıyor!
Sağlık Yazıları

Tip 2 diyabet hastaları için egzersiz teklifleri yaşam kalitesini çoğaldırıyor!

Sıhhati tehdit eden sağlık meselelerinden biri de Tip 2 diyabet hastalığıdır. Bireylerin yaşam niteliğini negatif istikamette etkileyen Tip 2 diyabet rahatsızlığı ile baş edebilmek ve yaşam niteliğinizi çoğaldırmaya destekçi olacan teklifleri Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, mevzuyla alakalı merak edilenleri cevapladı. Tip 2 Diyabet hastalarının yaşam niteliğini çoğaldıran egzersizler hem kilo probleminizi ortadan kaldırmada hem de sıhhatinizi hakimiyet altına almanıza destekçi olacaktır. 

Yapılan araştırmalara göre Tip 2 Diyabet tanılı bireylerin %40 ’ından daha azının
kumpaslı fiziksel etkinlikte bulunduğunu belirten Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon
Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, “Egzersiz, bir diyabet hastasının sağlık durumunu
iyileştirmek, kan şekerini hakimiyet etmek ve kabul edilebilir bir seviyeye düşürmek için yapabileceği en iyi şeylerden biridir.” diye konuştu.

Diyabet Hastaları için Egzersizin Yararları Neler?

Egzersizin diyabet hastaları için harika bir yöntem olduğunu belirten Dr. Aşkın
Nasırcılar, “Egzersiz bedendeki kan akışını ve oksijen seviyesini iyileştirmeye destekçi olur; bu da sizin daha iyi sezmenizi sağlar.

Kemik yoğunluğunu artırır ve adaleleri kuvvetlendirir, böylece hareket etmeye devam edebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

Egzersizin enerji seviyesini artırdığı, metabolizmayı süratlendirdiği, yağları yaktığı,
glikoz seviyesini hakimiyet ettiği ve zekâsal besbelliliği ve netliği artırdığının bir hayli
çalışma ile ispatlandığını aktaran Nasırcılar, “Diyabet hastalarının kumpaslı egzersiz ile kazanacakları üç temel fayda; kan şekeri seviyelerini hakimiyet etmek, adale eforunu artırırken kilo vermek, enerji ve dayanıklılığı artırmak olacaktır.” dedi.

Tip 2 Diyabet Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Egzersiz cinsinin ve sıklığının hastanın kendi seçimlerine göre belirlenebileceğini
söyleyen Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, “Egzersizin
sürekliliği fayda sağlayabilmesi açısından son derece ehemmiyetlidir. Herkesin hoşlanarak yapacağı bir egzersiz çeşidi vardır. Ancak bazı egzersizler kolay uygulanabilir olması nedeniyle Tip 2 Diyabet hastaları için daha uygun olabilir.” dedi.

Dr. Aşkın Nasırcılar, Tip 2 Diyabet hastaları için önerdiği egzersizleri şöyle sıraladı:

– Yürüyüş: Yürüyüş özellikle diyabet hastaları için harika bir egzersiz programıdır. Kesintisiz ayakta durmakta veya yürümekte zorlanan bireyler dahi kısa süreli yürüyüşlerden fayda göreöğrenir. Bu sayede yürüme süratini seviye seviye artırarak egzersiz seviyesi bir adım öteye taşınabilir. Orta süratte yapılan bir yürüyüş kalbin işlevlerini kuvvetlendirmeye, kan ve oksijen akışını çoğaldırmaya, fazla yağ ve şekerin yakılmasına destekçi olur ve bu sayede diyabetik şahsın hedef kan şekeri aralığını daha kolay gözetebilmesini sağlar.

– Tai Chi: Tai chi egzersiz yöntemi denge ve dayanıklılığı kuvvetlendirme ve aynı zamanda adale yaradılışını sağlama ve kemik ve eklemleri kuvvetlendirmeye odaklanmaktadır. Yapılabilecek en hafif kavga et sanatlarından biridir ve tesir oranı hafif dahi olsa diyabet hastalarının egzersizlerden nasıl fayda sağlayabileceğinin harika bir misalidir. Tip 2 diyabet hastalarına verimli olabilecek müthiş bir yöntemdir ve genel sağlık ve yaşam niteliklerini artırmalarına destekçi olur.

– Yoga: İstediğiniz sıklıkta yapabileceğiniz yoga, hafif tesire sahiptir ve özel bir çalışma civarı gerektirmez.

Yapılan çalışmalar, yoga ve meditasyonun bunalım ve anksiyeteyi eksiltmeye destekçi olduğunu göstermiş ve diyabet de dahil olmak üzere kronik sağlık problemlerinde ehemmiyetli bir stres giderici tesire sahip olduğunu ispatlamıştır. Yogayı haftanın her günü egzersiz programınıza dahil etmenizi öneririz!

– Ağırlık Çalışması: Haftalık egzersiz rutininize bir ölçü ağırlık idmanı ilave etmek herkes için harika olacaktır, ancak diyabet hastaları bu egzersiz cinsinde artan efor ve yağ yağma tekerrürlerinden iki kat daha fazla yararlanabilir. Ağırlık çalışması adale yaradılışına ve yağ yakımına destekçi olur ve fazla glikoz ve şeker seviyesinin banale indirilmesinde oldukça tesirlidir. Kendi beden ağırlığınızı kullanarak, bacak egzersizleri, direnç bantları, el ve bilek ağırlıkları, makine ağırlıkları veya beden egzersizleri ile rastgele bir ağırlık ve direnç çalışması yapabilirsiniz.

– Egzersiz Bisikleti: Tip 2 Diyabetli bireyler için şiddetle öneri edilen bir değişik egzersiz ise bisiklet sürmedir. Bisiklet sürmek beden için harika bir egzersizdir, zira bir hayli diyabet hastası için ehemmiyetli bir mesele olan bacaktaki kan akışını büyük miktarda çoğaldırır ve ayrıca kilonuzu gözetmenize ve kan şekeri seviyenizi hakimiyet altında yakalamanıza destekçi olur.

Kontrolsüz diyabet şikâyeti olan bir hayli birey, öncelikle ayak ve bacaklarda asap sızısı sürüklemekte olup bu sebeple yürüme ve koşma gibi faaliyetlerin onlar için güç olduğunu düşünmektedir. Yüzme, bu acı ve rahatsızlık hissi olmadan iyi bir egzersiz yapmak için bir imkân sağlar.

 

.