Tarçının faydaları kansere karşı mucize etki yaratıyor!
Sağlık Yazıları

Tarçının faydaları kansere karşı mucize etki yaratıyor!

Genellikle soğuk havalarda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için daha çok tükettiğimiz tarçının insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bütün bir yıl boyunca saklanıp muhafaza edilebilen bu gıdanın faydalarına dair tüm bilinmeyenleri sizler için araştırdık. İşte içerisinde bulundurduğu zengin vitamin ve minerallerle her derde deva olan tarçının bilinmeyen faydaları! 

TÜRLERİNE GÖRE AYRILMAKTADIR 

Tarçın, bilimsel olarak Cinnamomum olarak bilinen ağaçların iç kabuğundan yapılan bir baharattır. İki ana tür tarçın vardır: Seylan tarçın, “Gerçek” tarçın. Bir de günümüzde daha yaygın olarak tüketilen Cassia tarçın vardır. 

AĞAÇLARIN GÖVDELERİNDEN KESİLEREK YAPILMAKTADIR 

Tarçın ağaçların gövdeleri kesilerek yapılmaktadır. Daha sonra iç kabuk ve ardından odunsu kısımlar çıkarılır. Kuruduğunda, kıvrılan, tarçın çubukları adı verilen rulolar oluşturur. Metabolizma ve sağlık üzerindeki etkileri oldukça güçlüdür. 

KAN ŞEKERİNİN DENGELENMESİNE YARDIMCI OLUR 

Tarçın insülin direncini arttıran bir besindir. Aynı zamanda kan şekerini de dengelemektedir. Bu yüzden diyabet hastalarının çk sık kullandığı bir gıdadır. Fakat diyabet hastalarının tarçını kullanırken dikkat etmeleeri gerekmektedir. Doktor tavsiyesinde kullanmaları öneriliyor. 

NEZLE VE KARIN AĞRILARINI GİDERMEKTEDİR 

Korkunç boyuttaki mide ağrısını bile anında geçiren bir besindir. Bunun yanı sıra soğuyan havalarla birlikte ortaya çıkan soğuk algınlıklarını önlemesiyle e bilinmektedir. 

BAĞIRSAK SORUNLARINA BİREBİR! 

Bağırsaklardaki şişkinlik ve gaz sorunlarından kaynaklanan rahatsızlıkları yok etmektedir. Günde sadece bir fincan tarçın içemeniz bu sorununuza deva olacaktır. 

BEYİN SAĞLIĞINI OLUMLU YÖNDE ETKİLİYOR 

Yapılan araştırmalara göre tarçının beyin sağlığını olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır. Belleğin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olan tarçın aynı zamanda zihni de açmaktadır. Tarçının konsantrasyon problemine de iyi geldiği kanıtlanmıştır.