Tahin faydaları nelerdir vücuttaki tüm zehiri atın!
Sağlık Yazıları

Tahin faydaları nelerdir vücuttaki tüm zehiri atın!

Genellikle kış aylarında tüketilen tahin ülkemizde çeşitli yemeklerde, tatlılarda kullanılan oldukça da sevilen bir besindir. Türk kültüründe sıklıkla kahvaltılarda kullanılan bu besinin pekmezle karıştırıldığında vücuda kan yaptığını bilmeyen yoktur heralde. Peki tahinin vücuda kan yapmasının dışında faydaları nelerdir? Uzmanlar, bu müthiş besinin vücuttaki tüm zehri yok ettiğini söylüyor. İşte tahinin bilinmeyen faydaları! 

KANSER RİSKİNİ AZALTAN BESİNLERİN BAŞINDA GELMEKTEDİR

Çağımızın hastalığı olarak bilinen kanser, sıklıkla görülen en tehlikeli hastalıklardan biridir. Kanserden korunmada ve kanser tedavisinde sağlıklı beslenme çok büyük bir öneme sahiptir.Bu yüzden yediğimiz gıdalar kanserden korunma ya da kansere yakalanma oranımızı arttırmaktadır.Bu sebeple tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemizde fayda var. Kanser riskini azaltan besinlerin başında tahin gelmektedir.  Vücudumuzdaki hücrelerin yapısını korumasını ve onların sağlığını desteklemesi sebebiyle kanserle savaşma konusunda önemli bir besin olduğu söylenebilmektedir. Bu besinin doğru tüketimi kanserle mücadele eden hastalarda olumlu etki yarattığı gözlemlenmiştir. 

İÇERİĞİNDEKİ BESİNLER SAYESİNDE YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Tahinin içeriğinde bulunan besinler yaşlanma karşıtı bir etkiye sahiptir. Var olan hücrelerin ynilenmesini sağlayan tahin, içeriğindeki minareller sayesinde yaşlanmanın olumsuz etkilerinin de geciktirilmesine etki eder. 

yaşlanmak

ENERJİ VEREN GIDA OLARAK BİLİNMEKTEDİR 

Bu besin, içeriğindeki besinler ve mineraller sayesinde, uzun yıllardır insanlara enerji veren bir gıda olarak bilinmektedir. Çok efor sarfedilip fazla enerji kaybı yaşandığında, tahin kaybedilen enerjinin geri gelmesinde yardımcı olmaktadır. Tahin vücuda gerekli olan enerjiyi sağlarken vücudu toplamaktadır. 

enerji

VÜCUTTAKİ ZEHRİ YOK EDİYOR 

Tahin aynı zamanda mevsimsel hastalıklara karşı vücuda direnç sağlamaktadır. Susamın ezilmesiyle ortaya çıkan bu müthiş besin , pekmezle karıştırıldığıda vücuda kan yapmaktadır.Tahin, vücuda kan yapmasının yanı sıra vücutta bulunan zehri de yok edebilen tek besindir. Öyle ki balıktan sonra helva yenmesinin bile amacı balıktaki ağır metalleri yok etmek içindir.

tahin