Sütün bereketleri neler obezite tehlikesini eksiltiyor! 
Sağlık Yazıları

Sütün bereketleri neler obezite tehlikesini eksiltiyor! 

Sütün insan sıhhatine olan verimlerini öğrenmeyen yoktur. Kemik gelişimnden tutun da obezite tehlikesini eksiltmesine kadar pek çok mevzuda fayda sağlıyor. Evet yanlış dinlemediniz! Süt obezite tehlikesini dahi  eksiltiyor! Elmaelma.com olarak sizlere sütün belirsiz yararlarının neler olduğunu inceledik. Tüm merak edilenleri  Acıbadem Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş’tan bildik. İşte bütün bir şifa kaynağı olan sütün belirsiz bereketleri! 

 HER GÜN HARCANMASI GEREKİYOR

Prof. Dr. Baş, özellikle çocukların fiziksel ve beyinsel gelişiminde protein oldukça ehemmiyetlidir. Yüksek nitelikte, asıl protein kapsayan sütün her gün harcanması gerekir. Sütte bulunan proteinler öteki gıdalarda bulunan proteinlerden daha yüksek niteliktedir. Bedenimiz sütteki proteininin tamamına yakınını hazmetmektedir. Bu sebeple süt en sıhhatli protein kaynağı olan yiyeceklerin başında geliyor…

OBEZİTE TEHLİKESİNİ EKSİLTİYOR! 

Sütün cemiyette sadece kalsiyum kaynağı gibi görülmektedir, ancak son yarıyılda yapılan araştırmalarda, çok değişik hastalıkların hakimiyeti gibi ehemmiyetli tesirlerinin de ortaya çıkmaktadır. Süt aynı zamanda fosfor, magnezyum, çinko ve selenyum gibi öteki bir hayli minerali de içinde barındırmaktadır. Son 20 senede, süt mahsulleri proteinleri üzerine araştırmalar çoğalmıştır. Bugün öğreniyoruz ki, süt mahsulleri proteinlerinin hipertansiyon, dislipidemi ve hipertansiyon üzerine direk pozitif tesirleri bulunmaktadır. Süt mahsulleri proteinleri aynı zamanda yağsız beden kitlesini artırma ve obeziteyi eksiltme aracılığıyla dolaylı yoldan metabolik sıhhati iyileştirmektedir.