Sperm kalitesi nasıl artılır? Domates suyunun faydaları nelerdir ?
Sağlık Yazıları

Sperm kalitesi nasıl artılır? Domates suyunun faydaları nelerdir ?

Japonya’da spermlerinde hareket bozukluğu olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde 190 gram domates suyu tüketilmesi sperm hareketlerinde…

Likopenin sperm fonksiyonlarında etkili rol oynamasının bir göstergesi de, testislerde likopen miktarının çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Günde toplam 4 mg likopen kullanılmasının sperm parametrelerinde düzelme yaptığı başka çalışmalarda da ortaya çıktı. Domates suyu alımı da sperm sıvısında likopen miktarını anlamlı derecede artırır. Likopenin bir diğer faydası, seminal sıvıda lökosit sayısını azaltması.

1517486699-WhnP.jpg

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kaan Aydos, yapılan araştırmalar ışığında domates suyu tüketiminin sperm kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirdi. 

1517486696-D4Wf.jpg

Japonya’da IUHW (International University of Health and Welfare) Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, düzenli domates suyu tüketilmesinin sperm kalitesini artırıyor.

1517486697-7RXi.jpg

Sperm sayı ve hareket bozukluğu saptanan bir grup infertil erkek üzerinde yapılan bu araştırmaya katılan ve 6 hafta boyunca günde yaklaşık 190 gram domates suyu tüketen kişilerin sperm hareketinde anlamlı artış ve lökosit hücrelerinde de azalma görüldü.

1517486698-hHut.jpg

Domates suyunun içinde bulunan bol miktardaki likopen çzellikle oksidatif stres yaratan toksik maddelerden koruyucu etkiye sahip. Öte yandan likopen kalp hastalıkları, damar sertliği, kanser ve sinir sistemi hastalıklarında tedaviye destek olarak öneriliyor.

1517486698-1PwY.jpg