Smear testi ne sıklıkla yapılmalı kadın hastalıklarından korunmak için...
Sağlık Yazıları

Smear testi ne sıklıkla yapılmalı kadın hastalıklarından korunmak için…

Özellikle tehlikeli kadınsal hastalıkların erken teşhisi için smear testi yapılması koşul! Peki kadınsal hastalıkların önüne geçmek için smear testi ne sıklıkla yapılmalı? Kadınlar arasında sıklıkla konuşulan sualin yanıtını Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu smear testi hakkında bilgilendirdi.

TEHLİKEYİ HASTALIKLARIN ERKEN TEŞHİSİ İÇİN SMEAR TESTİ…

Popsmear testinin olağanda 25 yaşın üzerindeki ya da ilk ilişkisinden itibaren 1 sene ve üzeri geçmiş kadınlarda yılda bir defa yapılması uygundur. Yakın zamana kadarki bilgimiz de buydu, sarihçesi. Hali Hazırda daha yaptığımız rutin uygulama bu. Fakat biz popsmear testinin yanına çok uzun zamandır HPV virüs taramasını da ekledik. Bu HPV virüsü rahim ağzı kanseri yapan bir virüs olduğu için hastada bunun olup olmadığını bakıyoruz.

Varsa da düşük ya da yüksek tehlike tipi taşıyıp taşımadığına bakarak asap sıklığını tanımlıyoruz. Daha Öncekinden her hastaya rutin, senelik bakılırken şimdi HPV virüsünün yüksek tehlikeli tiplerinden birine sahipse altı ayda bir, şayet ki bu virüse hiç sahip olmamışsa 3 senede bir popsmear yapılmasını uygun görüyoruz. Ama HPV virüsü var ama düşük tehlikeyi varsa senelik rutin hakimiyete devam ediyoruz.