Siyatik ağrı neden olur? Öteki ağrılarla karıştırmayın!
Sağlık Yazıları

Siyatik ağrı neden olur? Öteki ağrılarla karıştırmayın!

Siyatik ağrı denilen bedenin en kalın ve uzun asabının sıkışması halinde dayanılmaz ağrıların ortaya çıkmasıdır. Banal ağrı kesicilerin fayda etmediği siyatik ağrıların natürel rehabilitasyon usulü veya kimlerde görüldüğünü merak edenler için Teşebbüssel Fizik Rehabilitasyon Uzmanı Aşkın Nasırcılar, ehemmiyetli ayrıntıları paylaştı. Siyatik asabın sıkışması gidişatında bel kısmından başlayan ve ayaklara kadar devam eden bu ağrıların bulgularını elmaelma.com’da bulabilirsiniz.

Siyatik Ağrıyı Öbür Ağrılarla Karıştırmayın!

Teşebbüssel Fizik Rehabilitasyon Uzmanı Aşkın Nasırcılar, yaşayanlar tarafından mukavemetli ve amansız olarak belirlenen siyatik ağrısının genellikle;

-Bacak artta yoğunlaşan, üst kalçadan ayağa doğru dağılan
-Diz dış yanından ayak bileğine doğru dağılan
-Kalça artta ve ortada yoğunlaşan, biçimde görüldüğünü belirtti.
-Siyatik ağrısını şiddetlendirebilen hareketler;
-Omurgayı sıkıştıran veya kısaltan hareketler
-Uzun müddet kambur pozisyonda oturmak
-Uzun müddet oturmak
-Uzun süreli veya bedeni zorlayacak biçimde eğilmek, biçiminde sıralanabilir.

Siyatik Ağrı Kimlerde Olur? 

Aşkın Nasırcılar, siyatik ağrısının tüm bel ağrılarının takribî %5 ila %10’unu oluşturduğunu belirterek “Bu yüzdeler, şahsi ve mesleksel etkenlere bağlı olarak her ferde göre değişir.

Nasırcılar, “Günümüzde, tehlikesiz, tesirli, minimal teşebbüssel ve ciddi kronik siyatik ağrısı olaylarını cerrahi veya sağlık kurumu uyuyuşu olmaksızın iyileştiren ileri rejeneratif tıp teknikleri bulunmaktadır.” diye konuştu.

Bu Ağrıların İlaçsız Natürel Rehabilitasyon Usulleri Var Mı?

Siyatik ağrısının genelde tekerrürler kalitede olduğunu belirten Teşebbüssel Fizik Rehabilitasyon Uzmanı Nasırcılar, “Çoğu hasta güçlü ve genellikle bağımlılık yapan ağrı kesici ilaçlara yönelir. Bir kısım hastanın da opere olması gerekebilir. Bununla beraber, bir hayli bilimsel çalışma, siyatik ağrısının giderilmesinde tesirli olan tehlikesiz rehabilitasyonların olduğunu göstermektedir.” diye konuştu. Bu usuller:

-Karyopraktik-Manuel Rehabilitasyon
-Akupunktur ve Masaj Rehabilitasyonu
-Yoga ve Esneme
-Egzersiz
-Isı Bantları
-Enflamasyonun Giderilmesi
-SVF ve PRP enjeksiyonları, biçiminde sıralanabilir.

Yukarıyadaki terapi usullerinin hepsi uzun bir zamandır siyatik ağrısı için tehlikesiz, tesirli, seçenek rehabilitasyonlar olarak tanımlanmıştır.