Sıkılaşmaya ve kilo vermeye dayanakçı tesirli yöntem!
Sağlık Yazıları

Sıkılaşmaya ve kilo vermeye dayanakçı tesirli yöntem!

“Tüm canlılarda olduğu bedeni de bir denge düşünülerek yaratılmıştır. Bu balansa balans diyoruz. Koşarken atlarken ve günlük hayatta gayret ederken başka bir deyişle bedenen çalışırken bu balans çok tesirlidir. Tabiatta kaçma ve kovalama operasyonu çok ehemmiyetlidir. Kaçarsan kurtulur ve canını kurtarırsın, kovalayıp yakalarsan karnını doyurur ve yaşamına devam edersin. Bu sebeple gerçeğinde balans hayati ehemmiyet taşır” diyen Dr. Fevzi Özgönül, hareketli hayatın ehemmiyetini vurguluyor.

Şişmanlamak ve kilo almak da zati bizi saran bağ dokusunun hafiflemesi sebebi ile bedenin göbek, basen ve kalça etrafındaki hafifleyen bağ dokusu boşluklarını yağ dokusu ile doldurması ile oluşur. Şayet bedenin kendi kendini tamir zamanı olan gece saat 23:00 – 02:00 saatlerinden hemen evvel zıplayarak veya bedeni silkeleyerek gevşek olduğumuzu ve bedende sallanan bölgeler olduğu haberini iletebiliriz. Bu sallanan bölgelerdeki boşlukları doldurmak çok zaman alacağı için, bedenin yapacağı ilk iş bağ dokusunu sıkılaştırmak olacaktır.

Nasıl ani bir risk esnasında içgüdüsel olarak yere çöküp kollarımızı başımızın etrafına sarıyor kendimizi gözetmeye başka bir deyişle hedef olan vücudumuzu küçültmeye çalışıyorsak, zıplama sonrası vücudumuz da kendisini sıkılaştırmaya çalışacaktır.

Sporcular ip sıçrayarak form yakalıyor

Özellikle güreş, boks gibi sporlarda da balans çok ehemmiyetlidir. Bu sebeple boksörler ip sıçrayarak hem performanslarını artırır hem de yumruk yediklerinde basitçe düşmemek için balans ayarı yaparak vücutlarını sıkılaştırırlar.

Uyumadan evvel 5 dakika zıplarsanız hem sıklaşır hem kilo kaybeder hem de cılızlarsınız. Trombolinde zıplayarak zayıfladığını iddia eden bir hayli şahıs vardır. Bu şahıslar da aynı mekanizma ile zayıflamışlardır.