Sıcak havalarda baş sızısı neden olur parfüm tesirler mi?
Sağlık Yazıları

Sıcak havalarda baş sızısı neden olur parfüm tesirler mi?

Yaz aylarında baş sızısı neden olur? Parfümlü güneş kremi baş sızısına neden olur mu? Sıcak havalarda sıklıkla karşılaştığımız gidişatlardan biride anlamsız baş sızılarıdır. Yaz aylarında sıklıkla karşılaştığımız bu vaziyetleri ya parfüm kokuları ya da kokulu kremlere yoruyoruz. Peki yaz aylarında artan baş sızılarının sebebi nedir? Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Kısmı Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, bu vaziyet hakkında “Yazın özellikle deniz kenarlarında sıcak havada baş sızısı tetikleyicilere ilave edilen bir öteki etmen ise parfüm kokusu olan güneş kremi kullanmak” diyerek laflarına şu biçimde devam etti,

baş ağrısı neden olur

National Headache Foundation ’ın çalışmalarına göre, kronik baş sızısı ya da migreni olan hastaların yüzde 75 ’inin sıcaklık çoğalışı ya da öteki bir tetikleyici etmen olan esintili havalardan sakınmalarından dolayı dışarıda yapılan spor faaliyeti gibi etkinliklere katılmıyorlar. Sıcak havalara ek olarak kokulu kremler de baş sızısını tetikleyebiliyor. Migren hastaları gerçeğinde kokuların migrenlerini tetiklediklerini çok iyi öğrenirler fakat krem sürerken bu ayrıntı gözden kaçabilir.

BEDENİN İHTİYACI OLAN SU BALANSI KORNMALI!

Baş sızısı olan hastaların özellikle de migren hastalarının baş sızısı sıklığının sıcak havalarda daha çok çoğalmaktadır. Ayrıca sıcak havaya ilave edilen nem oranında çoğalışında da daha çok baş sızısına neden olabileceği de saptanmış. Başka Bir Deyişle nemli ve sıcak yaz günlerinde baş sızısı sürükleme ihtimaliniz çoğalıyor hele de sıcakta yürüyüş yapıp yeterli akışkan almaz ve bedeniniz susuz kalırsa baş sızısı tehlikeyi daha da çoğalıyor.

AKIŞKAN NOKSANLIĞI NEDEN OLABİLİR!

Baş sızısının aynı zamanda sıcak çarpmasının da ehemmiyetli bir bulgusu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Sıcak çarpması sıcak havada ve yüksek nem ve fazla hareket neticeyi oluşur. Zonklayıcı baş sızısının yanında adale krampları, çarpıntı, mide bulantısı ve kusma, bitkinlik, kuru ve soğuk bir cilde neden olur. Akışkan yetersizliğinin sıcak çarpmasında rolü çok fazladır” biçiminde konuştu. Sıcak çarpması olduğunda sıcaklığı düşürme emeli ile olması gereken terleme hakikatleşemezse beden ısısının düşürülemiyor. Sıcakta baş sızısı ve bu öteki belirtiler olduğunda kesinlikle yapılan faaliyetlere ara verilmesi gerektiğini, bol su içilmesi gerektiğini ve gölge bir yere gidilmesi gerekmektedir.