Sıcak çarpmalarına dikkat!
Sağlık Yazıları

Sıcak çarpmalarına dikkat!

Nem yüzde 70’i, sıcaklık 22 dereceyi geçtiyse kalpte risk çamları çalıyor!

Meteorolojiye göre Avrupa ’yı kasıp kavuran Afrika sıcakları kapıda. Bu hafta Türkiye ’yi tesiri altına sıcaklarla bazı şehirlerde havanın 40 derecelere çıkması bilave ediliyor. Uzmanlar ise sıcak çarpmalarına ve kalp krizine karşı uyarıyor.

Medical Park Trabzon Sağlık Kurumu Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kaan Kulan, “Kavurucu ve bunaltıcı sıcakların yaşandığı yaz aylarında kalp sıhhatinde risk çanları çalıyor! Sıcak çarpmalarına karşı yaz aylarında dikkatli ve açıkgöz olmak gerektiğini belirten Doç. Dr. Kaan Kulan şu balakaları verdi: 

SU KAYBINA DİKKAT!

Hayat işlevlerinin basmakalıp sürdürülebilmesi için beden ısısının 36.5 ila 37 derecede yakalanması gerekir. Bu da kan dolaşımının ayarlanması ile sağlanır. Beden ısısının tertip edilmesinde, ten kan akımı oldukça ehemmiyetlidir. Soğuk havalarda ten kan akımı eksiltilerek ısının kaybı önlenirken; sıcak havalarda tenin kan akımı çoğaldırılır, terleme başlar ve böylece ısı kaybedilerek, beden ısının düşürülmesi sağlanır.

Fazla derecede sıcak havalar su kaybına, sıcak bitkinliğine ve sıcak çarpmasına neden olur.

Havadaki nem oranının çoğalması, tenden buharlaşmayı eksilterek bedenin natürel soğutma sistemini tesirler.

Artan beden ısısını düşürmek için ten kan akımının ve terlemenin daha da çoğaldırılması gerekir. Isıyı eksiltmek için kan, tene yöneltilir ve böylece beyin, böbrek, kalp gibi hayati uzuvlara giden kan ölçüyü eksilir. 

KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR!

Yüzeysel damarların genişlemesi, terleme ve akciğerlerde solunum yolu ile akışkan kaybının çoğalması; damarlardaki akışkan ölçüsünün eksilmesine neden olur. Kalp, daha süratli ve daha güçlü kasılarak bu sarihi kapatmaya çalışır ve kalbin iş yükü çoğalır. Bunun sonucunda da kalp beceriksizliği olanlarda kalbin yedek eforu eksildiğinden kalp beceriksizliği kötüleşebilir.

Kalp adalesini besleyen koroner damarların eksik olduğu hastalarda da; hem kalbin iş yükünün çoğalması ve hem de kalbe gelen kan akımının eksilmesi kalp krizini tetikleyebilir. Fazla terleme ve bazen buna da eşlik eden kusmalar sebebiyle akışkan kaybının yanında; sodyum, potasyum gibi elektrolit kayıplarının olması kalpte ritim bozukluklarına, adale kramplarına, beyin ve asap sistemi işlevlerinde bozulmaya yol açar.

Fazla ısı çoğalışıyla beraber bedendeki enzimatik faaliyetler de bozulur.

İçecekler soğuk olmalı, susuzluk sezilmese bile akışkan alımı çoğaldırılmalı.

-Sıcak etraflarda ağır iş ile uğraşılacak ise saatte 2-4 bardak akışkan alınmalı.

SOGUK DUŞ ALMAYIN! 

Fazla sıcakta uzun müddet kaldıysak ve negatif etkilendiysek ne yapmalıyız?

-Çok soğuk duş alınmamalı; ani soğuma, hastalık ve bulantıya neden olabilir. Serin bir yere geçilip sırt üstü uyuyup dinlenilmeli.

– Akışkan alınabilecek vaziyette ise su, ayran, süt ve taze meyve suyu gibi akışkanlar harcanmalı.

– Beden ısısı yüksek ise 40 derece, nemli ıslak havlu ile klima ve fanla soğutmaya çalışılmalı.

– Akışkan alınamayacak vaziyete gelindiyse ve bulantı ya da kusma şikayeti varsa, bir sağlık kuruluşuna başvurulup, damar yolu ile akışkan ve elektrolit alımı sağlanmalı.

– Bilinç kaybı veya kalp hastalığı var ise sağlık kurumuna nakil yapılmalı.

.