Genel Sağlık

Sessizliğe gerek yok!

.

.jpg

Kurtarıcı no.1

‘Günün nasıldı?’

Bu hem onunla, sorunlarıyla ve mutlu olduğu şeylerle ilgilendiğinizi gösterir, hem de yeni konular hakkında konuşabilmek için fırsat sağlar.

12357.jpg

Kurtarıcı no.2

‘Hatırlıyor musun…’

İlk kez dışarı çıktığınıza göre daha önce bir tanışma merasiminden geçtiniz, değil mi? O zamanlardan bahsedebilirsiniz. Hem de aranızdaki elektriğin başlangıcını hatırlatacağından heyecanlı ve mahcup gülümsemeler görebilirsiniz.

12358.jpg

Kurtarıcı no.3

‘Sessizlik oldu, değil mi!’

İnsanın kendisiyle dalga geçebilmesi onunla dalga geçilmesini engeller, bu kuralı biliyorsunuz. Bunu kullanın. Gergin sessizlik yerine sessizliği dile getirerek bir konuşma başlatabilirsiniz.

2622.jpg

Kurtarıcı no.4

‘Bence böyle daha güzel…’

Ona sadece evet ya da hayır cevaplarıyla geçiştiremeyeceği sorular sorun. Ucu açık cümleler kurun. Böylece hem düşüncelerini öğrenebilir, hem onu tanımak istediğinizi hissettirir, hem de sessizlikten kendinizi kurtarmış olursunuz.

13441.jpg

Kurtarıcı no.5

‘Ben oraya bir kez gitmiştim!’

Birinin nereli olduğunu sormak klasiktir. Bunu kullanın. Size söyleyeceği yerle alakalı gezdiğiniz gölgelerden bahsedebilirsiniz. Özelikle orada bulunduysanız koyu bir sohbete hazır olun!

13442.jpg

Kurtarıcı no.6

‘Sence ne yapmalıyım?’

Bu hassas bir sorudur ve doğru zamanda sorulması gerekir. Ona ilk buluşmadan büyük dertlerinizi anlatıp canını sıkmayın. Ya da önemli konularda tavsiyesini istemeyin. Örneğin almak istediğiniz bir gömlekle ilgili ne düşündüğünü sorabilirsiniz. Böylece ona hoş görünmek istediğinizi de bilir.

9245.jpg