Şeker nasıl bırakılır? Şekeri bırakma yöntemleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Şeker nasıl bırakılır? Şekeri bırakma yöntemleri nelerdir?

e göz atın

Eğer ürünleri etiketlerini incelemeden alırsanız, farkında olmadan bolca şeker tüketebilirsiniz. Bunun için, örneğin, almayı düşündüğünüz bir sosu diğer marka soslarla karşılaştırın. Böylece hem içerisindeki şeker miktarını öğrenir hem de en az şekere sahip olanı bulmuş olursunuz.  
 

Şeker ölü bir besindir

Beyaz şeker, sırf glikozdan meydana gelir. Vitamin, protein ve mineraller bulundurmaz. Bu sebeple, hiçbir besin değeri olmayan rafine şeker yerine, daha uzun süreli yarar sağlayan tam tahıllı beslenmeyi öneriyoruz. 
 

Siz siz olun açken alışverişe çıkmayın

Marketler bize inanılmaz bir çeşitlilik sunarken halihazırda seçim yapmakta zorlanırız. Buna bir de açlık hissi eklenirse, sepetimize giren ürünlerin sayısı git gide artacaktır. En iyisi, alışveriş yaparken tok olmak!
 

Paket servislere dikkat!

Diyelim ki dolabımız boş, bir şeyler pişirecek ya vaktimiz yok ya da sadece istemiyoruz; bu durumda paket servis siparişinde bulunmak aklımızdan geçiyor. Peki ama sipariş ettiğimiz yiyeceklerin içeriğinden ne kadar eminiz? Mesela pizzalarla gönderilen soslar ne kadar masum? O yüzden dikkat! Siparişte bulunduğumuz yerin bize sağlıklı yiyecekler gönderdiğinden emin olalım!

Çay şekeri yerine bir diğer seçenek: bal 

Ne yazık ki, şekeri bırakmak deyince, kahvenize veya çayınıza ekleyeceğiniz şekeri de kastediyoruz. Bu sıcak içeceklerinize ekleyeceğiniz şekeri birden kesmek ağızda sevmeyeceğiniz tadlara neden olabilir. Bu yüzden, içeceklerinize eklediğiniz şekeri azar azar kesmeyi deneyin. Zaman içerisinde emin olun şekersiz tada alışmak kaçınılmaz olacak.
 

Tatlı olarak seçimlerinizi değiştirin

Artık şerbetli tatlılar olmadığına göre, tatlı ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz diğer alternatiflere bakalım. Gün içerisinde yiyeceğiniz iki parça bitter çikolata, size canlılık ve zindelik katarken şeker isteğinizi de bastırmış olacak.  Bunun yanı sıra gün kurusu kayısı da iyi bir seçenek…