Sebze ve meyveler tarım ilacından nasıl temizlenir?
Sağlık Yazıları

Sebze ve meyveler tarım ilacından nasıl temizlenir?

Pazardan ya da marketten aldığımız sebze ve meyvelerde aşırı tarımsal ilaç kalıntısı riski bulunabilir. Sağlığa zarar veren bu riski önlemek için, sebze ve meyveler temizlenirken nelere dikkat edilmeli?

Havuç, turp, kereviz, patates gibi kök sebzeler evinize geldiğinde üzerinde hala toprak kalıntıları bulunur. Bunlar için sebze fırçası ya da sebze temizleme eldiveni kullanılabilir. Akan su altında ya da bir kap su içinde sebzeleri fırçalayarak topraktan ve kirden arındırabilirsiniz.

36711_3.jpg

Bu nedenle evlerimizde tarımsal ilaç kalıntısını analiz edemediğimiz sebze ve meyvelerin temizliğine özen göstermemiz gerekiyor.

Yıkama kabının içine su, 1 su bardağı beyaz sirke ya da elma sirkesi ve 1 çay kaşığı karbonat koyun. Ardından yıkamak istediğiniz sebze ve meyveleri bu karışımın içinde 15-20 dakika kadar bekletin. Sirke yoksa aynı işlemi limonla da yapabilirsiniz. Sirke ve limon asidik özelliğe sahip olduğu için gözle görünmeyen zararlı mikroorganizmaları ve tarım ilaçlarını temizler.

36711_1.jpg

Özellikle yeşil yapraklı sebzeleri bu karışım içinde bekletmeden yememeye özen göstermelisiniz. Marul, ıspanak, roka ve tere gibi sebzeleri yıkama suyuna atmadan önce yapraklarını kökten ayırmayı unutmayın. Ayrıca bozulmuş ve çürümüş yaprakları temiz suya sokmadan önce mutlaka ayıklayın.

Elma, armut, şeftali gibi meyvelerde de sirke miktarını azaltarak sirkeli su yöntemini uygulayabilirsiniz. İyice durulayıp kurumasını beklediğiniz takdirde sirke kokusu kalmayacaktır.
Soğan, taze soğan, pırasa temizliği için önce dış yaprağın 1 katını soyup atın.
Domates ve biber gibi sebzeleri de sebze fırçasıyla temizleyin ve sirkeli suda 5 dakika bekletin.

36711_2.jpg