Şarkı söylemenin sağlığa ilginç faydası!
Sağlık Yazıları

Şarkı söylemenin sağlığa ilginç faydası!

Pek çok insan sesinin kötü olduğunu düşünerek şarkı söylemekten çekinir. Sesiniz kötü de olsa şarkıları söyleyin, söyleyebildiğiniz kadar. Sesinizi, notaları dert etmeden söyleyin. Çünkü iyi geliyor.

Konsantrasyonunuzu artırır. Belleğinizi güçlü tutar. Sesiniz de zamana yenik düşer ve yaşlanır. Soluk borusu kasları yıllar içinde yavaş yavaş zayıflar ve liflerinin esneklik kabiliyeti azalır. Ses daha boğuk ve kısık çıkar. Şarkı söylemek kaslarınızı güçlü tutarak, sesinizin genç kalmasını sağlar. Söz gümüşse şarkı söylemek altındır ve başlamak için asla geç değildir.”

41607_6.jpg

Erdoğanoğlu, şarkı söylemenin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan pek çok yararı olduğunu söylüyor.

41607_1.jpg

İngiliz araştırmacıların şarkı söylemenin solunum yolu hastalıklarından mustarip olan kişiler üzerindeki etkilerini incelediklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Erdoğanoğlu, “Çalışmanın sonuçları düzenli şarkı söylemenin KOAH veya astım gibi kronik akciğer hastalığı olan kişilerde, akciğer fonksiyon testi sonuçlarını düzelttiği, yaşam kalitesini artırdığı, anksiyeteyi (kaygı, korku, gerilim) ise azalttığını göstermiştir” diyor.

41607_2.jpg

“Şarkı söylemek koruyucu bir sağlık uygulaması gibidir” diyen Erdoğanoğlu, şarkı söylemenin faydalarını şöyle sıralıyor:

“Solunum faaliyetinizi destekler. Bağışıklığınızı güçlendirir.

41607_3.jpg

Şarkı söyleyen kişilerin tükürüğünde, üst solunum yollarında patojenlere (hastalık oluşturan) karşı mücadelede önemli bir rol oynayan savunma proteini İmmunoglobulin A’nın miktarında önemli ölçüde artış olduğu gösterilmiştir.

41607_4.jpg

Kalbinizi güçlendirir. Bağırsak aktivitenizi uyarır. Kan basıncınızı düzenler. Kanınızdaki oksijen miktarını artırır. Şarkı söylemek stres hormonu olan kortizol değerlerinin azalmasını sağlayarak öfke, stres ve gerginlik belirtilerini azaltır.

41607_5.jpg