Sarı nokta hastalığı bulguları neler? Fazla kilo tetikliyor!
Sağlık Yazıları

Sarı nokta hastalığı bulguları neler? Fazla kilo tetikliyor!

Yaşın ilerlemesi, sigara kullanımı, obeziteye bağlı fazla kilolu olma gibi bu vaziyetler sarı nokta hastalığını tetikliyor! Dünyada 30-50 milyon gibi insanı etkilediği hipotez edilen sarı nokta hastalığının en aşikar özelliklerinden biri de şahsın baktığı yerin ortasının görememesidir. Batıgöz Sağlık Grubu ’ndan Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Söyler, sarı nokta hastalığı hakkında bilgiler verdi. Sarı nokta hastalığı nedir? Sarı nokta hastalığı kimlerde olur, rehabilitasyonu ve bulguları neler? İşte sarı nokta hastalığı hakkında merak ettiğiniz her şey elmaelma.com’da!

Obezite Sarı Nokta Hastalığını Tetikliyor!

İleri yaş, sigara, obezite, sistemik hastalıklar, zorunlu gıdaların alınamaması sarı nokta hastalığını tetikliyor. Haftada 2 kere balık, bol ceviz ve yeşil yiyecekler sarı nokta hastalığına gözetiyor. 

Dünyada 30-50 Milyon İnsanı Etkiliyor!

Sarı nokta hastalığı ya da makula yozlaşmayı, günümüzde geri döndürülemez görme kaybının başlıca sebeplerindendir. Dünya popülasyonunda takribî 30-50 milyon insanı etkilediği hipotez edilmektedir.

Tüm olguların yüzde 10 ’unu yaş tip, yüzde 90 ’nını uzun seneler süresince görmenin yavaş eksildiği kuru tip yaşa bağlı makula dejeneransı oluşturur. Kuru tip yaşa bağlı makula dejeneransı olanların yüzde 10-20 gibi bir kısmı zaman içinde yaş tipe ilerleyebilir.

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Olur?

Genetik başka bir deyişle kalıtsal olarak görülme yüzde 71 gibi yüksek bir orandadır, yüzde 29 ’da etrafsal etkenlerin rol oynadığı öğrenilmektedir. İleri yaş, sigara, obezite, sistemik hastalıklar, zorunlu gıdaların perhizle alınamaması da tehlike etmenlerinden kimileridir. Perhizle alınması gereken vitamin C, D, E vtaminleri, selenyum, çinko, bakır, magnezyum eser mineralleri ile beta karoten, kriptoksantin, lutein ve zeaksantin gibi antioksidanların beceriksizliği; sarı nokta hastalığının görünmesinde rol oynamaktadır. 55 yaş üzerindeki sağlıklı fertlere bu rahatsızlıktan korunmak için, güneş ışığından korunma, sigarayı vazgeçme, kumpaslı egzersiz, kilo, tansiyon ve kolesterol hakimiyeti, yağ ve şekeri eksiltme, koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz, meyve ve haftada 1-2 kere balık harcamaları önerilmelidir.

Hastalığın başlangıç yarıyıllarında özellikle düz çizgilerin kırık ya da çarpık görülmesi, siyahlıklar görme ve görüntü niteliğinde eksilme sık tesadüfülen hasta yakınmalarıdır.

Sarı Nokta Hastalığının Çeşitleri Var Mı?

Yaşa bağlı oluşan sarı nokta hastalığının, yaş tip ve kuru tip olmak üzere iki çeşidi vardır. ‘Kuru tip ’ daha sıklıkla karşılaşılan biçimidir ve genetik olarak geçiş olabildiği gösterilmiştir. ‘Yaş tip ’ ise daha az görülmekle beraber daha süratli bir görme kaybına izler. Yaş tipte sarı noktanın bulunduğu ağ tabaka içerisinde akışkan veya kanama mevcuttur ve bu vaziyet süratli ve ciddi bir görme kaybına neden olur. Kuru tip sarı nokta hastalığının zamanla yaş tipe dönme ihtimali söz mevzusudur. Kuru olan tip, hastaların takribî yüzde 80 ’inde görülür ve iyi olan tipi budur zira yavaş ve dokuyu kurutarak ilerler.

Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığı Yaş Tipe Dönüşür Mü?

Kuru tip sarı nokta hastalığının zamanla yaş tipe dönme ihtimali söz mevzusudur.

Yaş tipe döndüğü zaman hastada eğri ve yamuk görme şikayetleri keskin çoğalır. Düz çizgilerde kırıklanmalar keskin fark edilebilir hale kazanç. Yamuk, çukur, bombeli görme şikayetleri olur. Ufak, büyük görme şikayetleri olabilir. Yaş tipe döndüğü zaman daha süratli bir ilerleme görülebilir. Neyse ki hastaların yüzde 20 ’si gibi az bir kısmında görülür.

Sarı Nokta Hastalığında Erken Tanı Ehemmiyetli!

Yaş tip sarı nokta hastalığı rehabilitasyonunda son senelerde en çok uygulanan rehabilitasyon, göz içine uygulanan anti- VEGF Vasküler Endotheliyal Sihrime Etkeni enjeksiyonlarıdır. Bunlar, kanamalara ve akışkan birikimlerine yol açan yeni damar yaradılışlarını yasaklamaktadır. Rehabilitasyondan iyi netice alabilmek, erken tanı ve teşhis ile rehabilitasyona geçim ve kumpaslı hakimiyetlerle olası olabilir.

Sigara Kullanımı Obeziteyi Tetikliyor!

1. Kilo verip tansiyonunuzu hakimiyet altına alın
Hipertansiyona bağlı olarak cılız kan dolaşımı, gözlere kan akışını da kısıtlayabilir. Kilo vermek, kan tazyikini düşürmek için ispatlanmış en iyi yoldur.

2.

Ne kadar erken bırakırsanız o kadar iyidir.

3. Aile geçmişinizi önemseyin
Birinci dereceden akrabaları sarı nokta hastası olan insanlarda bu hastalığın büyüme tehlikeyi çok daha fazladır. Ailesinde bu hastalık olanlar dalgalı çizgiler görmeye başlarlarsa daha dikkatli olmalılar.

4. Yeşil yapraklı sebzeler tüketin
Tabağınızı tüm yeşil sebzelerin yanı gizeme ıspanak, lahana ve pazı ile doldurun. Bu gıdalar göz hastalıklarına katkıda bulunabilecek hücresel zarara karşı korunmaya destekçi olur.

5. Dayanak alın
Makula yozlaşmasında vitamin kullanmak bir rehabilitasyon biçimi değildir ancak hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir.

6. Yaz-kış güneş gözlüğü kullanın
Güneş gözlüğü, ağ tabaka zararına neden olabilecek UV ve mavi ışıktan koruma sağlar. Amerikan Makula Yozlaşma Vakfı, ‘UV 400 ’ yaftalı güneş gözlüğünüzü yaz-kış kullanmanızı öneriyor.

.