Genel Sağlık

Salata hakkında bildiklerinizi unutun!

….

.jpg

Hayalinizdeki o giysiye girebilmek için gönül rahatlığıyla yediğiniz, daha da ehemmiyetlisi sıhhatiniz için olmazsa olmaz diye nitelendirdiğiniz salata sandığınız kadar masum olmayabilir!

19052.jpg

Salata, bir hamburgere göre her zaman daha az kalorili OLMAYABİLİR!

Salatanın üzerine ilave edilen soslar oldukça yüksek kalorili olabilir. Üstelik zeytinyağı da sıhhatli olduğu mazeretiyle salatalarda bolca harcanır. Fakat zeytinyağının yüksek kalori bedellerine sahip olması çoğu zaman sıçranan bir reeldir. Bu surattan sıradan bir hamburgere göre yoğun soslu ve zeytinyağlı bir salatanın kalorisi daha fazla olabilir.

14819.jpg

Ancak perhizde hakimiyetli olarak salata yemek çok bereketli olabilir.

Bu gıdalar mide ve bağırsakları aşırıdan çalıştırarak kalori yakımını hızlandırır.

11553.jpg

Düşük kalorili sebzeler her zaman daha iyi DEĞİLDİR!

Salatanızı tahlil edeceğiniz zaman içindeki besleyici öğelere ve enerji sağlayan kalori bedellerine dikkat edin. Misalin kerevizi az kalorili olduğu için seçim ediyor olabilirsiniz, ama bu sebzenin size kazandırdığı enerji de düşüktür.

Kereviz gibi sarih renkli sebzeler öbür sebzelere göre daha az lif, vitamin ve mineral kapsarlar. Bu sebeple bol sebzeli salata seçim edeceğiniz zaman kırmızıbiber, brokoli, havuç, bezelye ve patlıcana ağırlık verin.

9093.jpg

Yapraklı sebzelerin hepsinin besleyici kıymetleri aynı DEĞİLDİR!

Yapraklı sebzelerin renkleri açıldıkça besleyici öğeleri de bir o kadar azalır.

Koyu yeşil renkteki ıspanak yapraklarında ise yüksek derecede magnezyum, demir ve kalsiyum vardır. Ispanağın antioksidan bedelleri de yüksektir.

18995.jpg

Salatanızın üstüne ilave ettiğiniz kızarmış tavuk ya da et kalori kıymetini artırmaz: Şayet salatanız bir ana yemeğe eşlik etmiyorsa, doyurucu olması için üzerine tavuk ya da et ilave edebilirsiniz. Ama dikkat!

İşte bu noktada salatanız masumiyetini kaybediyor ve bir kalori ambarı haline gelebiliyor. Bu sebeple şayet salatanıza protein kıymeti kazandırmak istiyorsanız, haşlanmış ya da yağsız tavada pişirilmiş et ya da tavuğu seçim etmelisiniz.

18997.jpg

Organik yeşillikler her zaman için çok daha sıhhatlidir. Araştırmalar; organik yiyeceklerin besleyici öğelerinin kimyevilerden uzak olarak yetiştirilen sebze ve meyvelere göre çok da üstün olmadığını gösteriyor.