Sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken sebzeler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Sağlıklı beslenmek için tüketilmesi gereken sebzeler nelerdir?

Sağlıklı, uzun ve kaliteli bir yaşam için tek başına spor yapmak yetmez! Kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın altın kuralı beslenmedir. Düzenli beslenme ve yeterli beslenme bir insanın yaşam standartlarını değiştirebilmektedir. Özellikle doğanın bize sunduğu yeşili değerlendirmeli ve kaliteli bir yaşam için tüketmeliyiz. İşte hayat kurtaran herkesin tüketmesi gereken 5 sebze!

PAZI

Diyetseverlerin özellikle sıklıkla tükettiği sebzelerden olan pazı hem besleyici hemde diyet dostudur. 1 bardak pazıda sadece 10 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde A ve C vitaminleri vücudun ihtiyacı olan vitaminleri barındırır. Yapılan bazı araştırmalara göre kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini de göstermiştir. 

HAVUÇ

Meyve olarak, sebze olarak ve salatalarda kullandığımız her kategoriye yakışan ve rengini içerisinde yüksek düzeyde karoteidlerden alan havuç göz hastalıkları ve bazı kanser türlerininin riskini azaltan bileşikler içermektedir. 

MAYDANOZ

Sofraların vazgeçilmez yeşilliği maydanoz gün geçtikçe yerini çeşitli tatlara bırakıyor. İçerisinde bulunan B vitamini deposu özelliği ile son derece önemli bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre kalp hastalığı riskini azalttığı saptanmıştır. 

PATATES

Patetes sağlık açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde bol bol C ve B6 vitaminleri bulunmaktadır. Ortalama bir orta boy patateste 100 kalori bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde potasyum bulunduran patatesi fırında ya da sebzelerin yanında haşlama olarak tüketebilirsiniz.

SOĞAN

Sağlığınız için oldukça önemli olan bir diğer besin ise soğandır. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak tüketildiğinde  hipertansiyon hastalarında kan basıncının düşmesine yardımcı olduğu ortaya koyulmuştur.