Genel Sağlık

Sağlık Dosyası: Anormal regl kanaması

.jpg

Bir kadının regl kanamasının yedi güne kadar sürmesi klasiktir. Şayet regl yarıyılı kumpaslı değilse, kanama süresi sıradandan uzun ve fazlaysa, kanama yarıyılları farklılık gösteriyorsa anormal rahim kanaması oluşur.

Anormal kanama sebeplerini, nasıl tanı konulduğunu ve rehabilitasyonunu beraber öğrenelim.

28677.jpg

Regl yarıyılı nedir?

Regl yarıyılı sırasında yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonu rahmin iç yüzeyini kaplayan endometrium dediğimiz katmanda farklılıklara neden olur. Her ay reglinin başlamasından takribî 12-14 gün sonra yumurtalıklardan rastgele birisinden yumurta özgür vazgeçilir. Bu olaya yumurtlama ismi verilir. Yumurta fallopian tüp denilen kadın kanalından rastgele birisinin içine girerek sperm ile dölleneceği yere ulaşmaya çalışır.

Bu eksilme devam edince rahim içinde büyüyen doku dökülecektir. Bu dökülme aylık regl kanaması yarıyılını ifade eder.

15139.jpg

Regl yarıyılı kanama yarıyılının ilk gününden itibaren başlar ve gelecek adet yarıyılının ilk gününe kadar devam eder. Regl yarıyılı takribî 28 gün sürer, fakat bundan daha uzun ve kısa olabilir.

Şayet yarıyıl 35 günden daha fazla veya 21 günden kısa ise anormal olarak düşünülmelidir. Regl yarıyılının, üç banal yarıyıl süresince yada altı ay süresince olmamasına amenore denir. Banal olmayan bu gidişatın, muhtelif sebepleri olabilir. Şayet regl yarıyılınız gecikirse hekime müracaat etmeniz gereklidir.

23055.jpg

Anormal rahim kanamaları

– Adet yarıyılları arasındaki kanamalar

– İlişkiden sonra olan kanamalar

– Adet yarıyılının rastgele bir zamanında olan damlama stilinde kanamalar

– Adet kanamasının sıradandan fazla veya uzun olması

23054.jpg

Anormal kanama rastgele bir yaşta olabilir.

Adet yarıyılının ilk başladığı 9-16 yaşlar arasındaki adet yarıyılları, böyle olup kumpaslı değildir.

Takribî 35 yaş gibi çok erken zamanda başlayabilen ve takribî 50 yaş etrafına kadar devam eden perimenopozal yarıyıl da böyle bir süreçtir Bu yarıyılda her adet yarıyılının giderek kısalması klasiktir. Aynı zamanda adetlerin gecikmesi ve kanamanın eksilmesi bu yarıyılda  banal olabilir. Ama kanamanın fazla olması her biçimde araştırılmalıdır.

25356.jpg

Sebepleri

Anormal kanamanın bir hayli sebebi vardır. Hekiminiz bulunduğunuz yaş gurubunda en sık görülen anormal kanama sebeplerini hakimiyet ederek kanama sebebinizi daha kolay saptayabilir. Bu sebeplerin kimileri ciddi olmayıp kolayca rehabilitasyon edilebilir. Kimileri ise ciddi olabilir. Kesinlikle hepsi hakimiyet edilmelidir. Bazı kadınlardaki anormal veya fazla kanamanın sebebi hormonal olabilir. Bu gidişat muhakkak hormonların, beden tarafından fazla veya az üretilmesi ile ilişkili olabilir.

Bunun için:

– Geçmişteki veya şimdiki hastalıkları
– Kullandığı ilaçlar
– Doğum hakimiyet hapı kullanımı
– Beden ağırlığı, yeme ve egzersiz alışkanlıkları, stres seviyeyi sorgulanır.

Hekiminiz aynı zamanda adet kumpasınızı da soracaktır. Bunun için bir takvim üzerinde adet başlama ve kanama zamanlarının işaretlenmesi size destekçi olacaktır. Takiben fizik muayene olacaksınız. Kan sayımı, şayet hamilelik varsa bunları gösteren kan testleri yapılacaktır. Sizin yakınma ve belirtilerinize göre altta sıralanan testlerden bir veya daha aşırısına lüzum dinlenebilir.

9974.jpg

Hormon seviyeleri

– Endometrial biyopsi: Rahim içinin bir kateter takviyesiyle zarifçe kazınması sonrası alınan parçanın, mikroskop altında değerlendirmesi.
– Ultrason: Ses dalgalarının oluşturduğu görüntüler yoluyla pelvik uzuvların değerlendirilmesidir. Bu aygıt, hazne yoluyla yada karın üzerinden kullanılır.
– Sonohisterografi SİS: Ufak bir plastik kateter kullanılarak rahim içinin sterilize akışkan ile doldurulmasını takiben vajinal yolla yapılan ultrasonik değerlendirilme.

19795.jpg

– Histeroskopi: Teleskoba eş ince bir alet takviyesiyle vajen ve rahim ağzından geçilerek rahim içinin dolaysız gözle araştırılması
– Dilatasyon ve küretaj D&C: Rahim ağzındaki sarihliğin genişletilerek, rahim içini döşeyen katmandan kazımayla ya da vakumla misal alınmasıdır.

Hormon rehabilitasyonu veya öbür ilaç rehabilitasyonları kullanılabileceği gibi, cerrahi de uygulanabilir. Hekim verdiği rehabilitasyonun aktifliğini, ancak birkaç regl yarıyılından sonra değerlendirebilir. Şayet hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, hekiminiz rastgele bir rehabilitasyona başlamadan evvel, lüzumlu testleri tekerrür yapmaya lüzum duyabilir.

25034.jpg

Hormonlar

Hekiminiz adetlerinizin daha kumpaslı olması için, doğum hakimiyet hapı reçete edebilir. Bu yaklaşım öbür yakınmaların da düzelmesine destekçi olur. Progesteron, endometrial hiperplazi sınan rahim içi kalınlaşmasının, rehabilitasyonunu ve önlenmesini sağlar. Hormonların kanamayı hakimiyet altına almaları birkaç ay sürer. İlk aylarda fazla olan kanamalar, takip eden aylarda hafifler. Hormon rehabilitasyonunu sizin hamilelik isteyip, istemediğinize göre verilecektir.

Öbür ilaç rehabilitasyonları

İbuprofen ’ne eş nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar ağır kanamaları hakimiyet etmemize destekçi olabilir.

Bir başka rehabilitasyon alternatifi pıhtılaşmaya tesir ederek rehabilitasyon imkânı sağlayan ilaçlardır traneksamik asit. Şayet enfeksiyon var ise antibiyotik de verilecektir.

20227.jpg

Cerrahi

Bazı kadınlarda anormal uterin kanamaya neden olan myom veya polip gibi anormal yapıların çıkarılması için cerrahiye lüzum dinlenebilir.Bu histeroskopi takviyesiyle yapılabileceği gibi, bazen de sarih cerrahiye lüzum dinlenebilir. Endometrial ablasyon da anormal uterin kanamanın rehabilitasyonunda kullanılır. Endometrial ablasyon, elektrik, lazer, ısı veya dondurma yollarından rastgele birisi ile rahim içinin imha edilmesidir. Bu gidişat kanamanın kalıcı olarak ortadan kaldırılmak istendiğinde yapılır. Rehabilitasyondan evvel kesinlikle endometrial biyopsi alınmalıdır. Kadın bu harekâttan sonra genellikle hamile kalamaz.
Histerektomi rahmin alınması anormal kanamanın rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılan bir başka teşebbüstür.

Histerektomiyi öğrenmek için tıklayınız.

20226.jpg
.