Saç Biti Nedir ? Saç Biti Rehabilitasyonu
Grip - Soğuk Algınlığı

Saç Biti Nedir ? Saç Biti Rehabilitasyonu

Saç Biti ve kurtulma Yolları
Büyük olasılıkla siz de daha evvel hiç bit görmeyenlerdensiniz. Bu yazının emeli, rastgele bir bitlenme gidişatında, bununla nasıl gayret edeceğinizle alakalı bilgi vermektir. Şunu unutmayın ki bitlenme suratından büyük tedirginlikler yaşamanıza hiç gerek yoktur. Zira bitlenmek sizin pis veya ailenize dikkat etmeyen birisi olduğunuzu göstermez. Bit insanlarda konaklayan bir asalaktır ve pak-sıhhatli insanlarda da görülebilir.
Ön Bilgi
Bitlerin tendeki ufak ısırıkları fazla kaşıntıya neden olan ufak yaralar alana getirir. Fazla kaşıntının bir sebebi de bitin tükürüğünün bu yaralara nüfuz etmesidir. Fazla kaşıma isteği, tende yaralanmaya yol açarken, lenf düğümlerinde de şişme alana gelebilir.
Bitler nasıl fark edilir?
Başın veya bedenin belli bölgelerinin fazla kaşınması, bir bitlenmenin ilk bulguları olabilir. Saçlar çok dikkatli bir biçimde araştırılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken yalnızca bitler değildir. Saçı incelerken saçlara sıkı bir biçimde yapışan bit sirkelerinin bit yumurtası olup olmadığı da araştırılmalıdır. Bitlerin en sevdiği bölgeler, başın üst, yan ve kulak art kısımlarıdır. Bit sirkelerini ve bitler gözle kolayca görülebilirler; fakat bir büyüteç kullanmanız teşhisi kolaylaştıracaktır.
Bit Sirkesi Hakkında.
bit larvaları saçta büyürBit sirkesi dediğimiz ufak gri-beyaz kabukçuklar bitlerin yumurtalarıdır. Yumurtaların büyüklüğü takribî 0,8-1 mm ’dir. Larvaların ebatları azıcık daha ufaktır. Öğrenilmesi gereken ehemmiyetli bir unsur da, bitlerin 3 değişik safhada üredikleridir. Her bir nesil arasında en az 18 gün bulunmaktadır. Bit sirkelerinin larvaya dönüşmesi 7 ila 10 gün ve yeniden larvaların bite dönüşmesi de 7 ila 10 gün devam ettir. Son ten başkalaşımından takribî 1 ila 2 gün sonra larvalar artık birer yetişkin bit halini almıştır ve faize süreci tekerrür başından başlamaktadır.
Bit sirkeleri saça diplerine yakın bir yerden çok güçlü bir madde sayesinde sıkı bir biçimde yapışıktırlarından bayağı bir saç yıkamasıyla bunlardan kurtulmak muhtemel değildir. Bit sirkelerini kepekten veya öteki ufak maddelerden ayıran en ehemmiyetli özellik, saça sıkı bir biçimde yapışkan olmaları sebebiyle saçtan kolayca dağılmamalarıdır.
Bit sirkeleri, başın dışında bedenin üst kısmındaki kaş, sakal veya koltuk altı gibi kıllı kısımlarına da yerleşebilirler. Bitlenme çok güçlü bir biçimde dağıldığında, bit sirkeleri başörtüsü, şapka, atkı veya saç bandı gibi giyim eşyalarının kumaş dokularının arasına da yerleşebilmektedir.
Nasıl bulaşır?
Bitler insandan insana, bir kafadan öteki kafaya kolayca geçerler. Başında bit bulunan bir bireyle yakın temas, reyin oynarken veya mektepte başların birbirine dayanması veya surata düşen saçların süratli bir biçimde arkaya atılması bile bitlerin bulaşması için yeterli olabilmektedir. Başörtüsü, yastık, örtü, tarak, saç fırçası veya tüylü ufak oyuncaklar gibi eşyaların ortak kullanımı da bitlerin dağılmasını kolaylaştıran faktörlerdendir. Dolapların içinde yan yana asılmış vaziyetteki giyim eşyaları misalin, başörtüsü, şapka vs. aracılığıyla da bitler kolayca bu eşyaları kullanan şahıslara geçerler.
Bitlerden nasıl kurtulunur?
1- Bitlerden kurtulmak için bitleri öldüren bir madde kullanmak zorunludur.
2- Bunun için zorunlu maddeleri hekiminiz veya doğrudan eczane aracılığıyla edinebilirsiniz.
3- Bitten temizletme müdahalesi ufak bir bebek veya çocuk üzerinde veya gebelik ve emzirme yarıyılında yapılacaksa salt suretle bir hekime danışılmalıdır.
4- Hekimden veya eczaneden edindiğiniz ilaçlı maddeyi kullanmadan evvel koli içeriğindeki prospektüsü baştan sona kesinlikle okuyunuz ve yönergeleri birebir uygulayınız. Ancak bu biçimde tesirli bir netice almak muhtemel olacaktır.
5- Saç ne kadar kısa olursa müdahale de o denli kolay ve netice de o kadar zaferli olacaktır.
6- Baş yıkanırken son durulama suyuna kesinlikle belli ölçüde sirke karıştırılmış olmalıdır. Karışım 5 birim suya karşılık bir birim % 6 ’lık yemeklik sirkeden oluşmalıdır. Sirkenin, bit yumurtalarının bit sirkesi saça tutundukları maddeyi yumuşatma özelliği bulunmaktadır. Şifalı Nebatlar
7- Baş yıkandıktan sonra saçlar tırnak aralıkları çok dar olan özel bir tarak ile kezlerce ve dikkatli bir biçimde taranarak sirkeler ayıklanmalıdır.
8- Bu operasyonlardan sonra saçlar bit sirkesi açısından dikkatle araştırılmalıdır. Anti-bit ilaçlarının yanlış kullanımı, bit sirkelerinin yaşamda kalması anlamına gelebileceğinden bitlerin bir iki hafta sonra tekerrür ortaya çıkması söz mevzusu olabilir.
9- Tüm asalaklardan bütün olarak kurtulabilmek için, ensenden başlayarak saçlar öne doğru ufak demetler halinde bağlanmalı ve diplerinde bit sirkesi olan kesimler dibe yakın yerden olacak biçimde kesilmelidir. Bu yöntem çok zaman akdikeni olsa da, oldukça işe fayda.
Uygulama Kusurları Nelerdir?
1- Yağlı vaziyetteki saça ilaçlı maddeyi kullanmayınız, tesiri eksik kalacaktır.
2- Uygulamadan evvel saçı yağlandıracak şampuan veya solüsyon kullanarak saçı deviremeyiniz.
3- Saçı iyice kurulayınız. Islak saç ilaçlı maddeyi incelterek tesirinin eksilmesine neden olmaktadır.
4- Kalıcı ve tehlikesiz bir uygulama olması açısından tüm prosedür 8 gün sonra tekerrür edilmelidir. Zira yaşamda kalmış olabilecek bit sirkeleri bu zaman zarfında larvaya dönüşmeye başlamaktadır.
5- Bitleri yok etmeye müteveccih bu uygulama, bitin gelme olasılığı olan tüm ev milleti gibi yakın çevresindekileri de içerecek biçimde ve olasıysa aynı zamanda yapılmalıdır.
6- Zaferli bir müdahalenin ardından, özellikle çocuklar muhakkak bir zaman süresince kumpaslı olarak hakimiyet edilmelidirler. Zira yapılan bu uygulama yine bit bulaşmasını önlememektedir.
7- Bit bulaşmış veya bitlerden bütün olarak temizletilmemiş bireylerle yakın temas kurulması, bitlerin tekerrür bulaşmasına neden olacaktır. Bitlerin tekerrür bulaştığının tespit edilmesi halinde, bitten temizletme uygulaması tekerrür yapılmalıdır.
8- İşin en ehemmiyetli kısmı, bitlerin kaynağının tespit edilmesidir. Hocanın veya velilerin bilgilendirilmesi oldukça ehemmiyetli bir adım olacaktır.
Kullanım eşyaları ve çamaşırlar:bit
Çoğunlukla bitlerin geldiği yerle doğrudan teması olan eşyalar ve çamaşırlar bitleri veya bit sirkelerinin barındırmaktadır.
Tarak, saç ve giysi fırçası, toka, saç lastiği gibi saç ziynetleri: İyi bir biçimde arınılmalıdır misalin, bit şampuanı ile.
El bezleri, çamaşırlar ve nevresimler, giyim eşyaları, tüylü ufak oyuncaklar birer potansiyel taşıyıcı olabilirler.
En uygun bitten temizletme yöntemleri:
1- Çamaşırlar ya kaynatılarak veya en az 60 °C ’de yıkanarak
2- -10 °C ila -15 °C ’de bir günden fazla tutarak
3- Ağzını iyi bir biçimde kapatma ihtimali olan bir naylon poşetin içinde dört hafta süresince kapalı yakalamak. Bu biçimde bitlerin can vermeleri ve sonradan çıkacak olan larvaların da açlıktan can vermeleri sağlanmaktadır.
4- Odaların, mobilyaların, kitap veya defterlerin bitlerden temizletilmeye çalışılması boşuna bir gayrettir ve afakidir. Genel olarak bu cins bitlerin her 2 ila 3 saate bir kan emmeye ve aynı zamanda insan bedeninin yaydığı sıcaklığa gereksinimi vardır. Bu sebeple bitlerin kendi istekleriyle insan dışında bir yere gitmeleri muhtemel değildir. Ancak çok güçlü bir bit salgını söz mevzusu olduğunda yerlerin ve kumaş kaplı koltukların dökülmüş saçlardan iyice arınılması faydalı olacaktır.
Bitlerle Çabada Lütfen Şu Hususlara Dikkat Ediniz:
1- Bitler pak insanlara da geçmektedir. Bundan dolayı afaki yere utanmayın!
2- Bit tespit faktörüz halinde şipşak bitten temizletme operasyonuna başlayınız, Salt suretle nereden bulaştığını tespit edip mektebe veya çocuk yuvasına bilgi veriniz! saç biti
3- Bit tespit edilmesi halinde tüm aile bireyleri tek tek hakimiyet edilmeli ve bitten temizletme harekâtı tüm aile bireylerine uygulanmalıdır. Aynı gidişat mektep, çocuk yuvası gibi topluca bulunulan yerdeki bireyler için de geçerlidir. Bitlerle çabada en ehemmiyetli unsur tanımlanan kaidelere ve alınan önlemlere harfiyen uymaktır.
4- Yukarıyada anlatılan kaidelere uymanız ve verilen teklifleri uygulamanız halinde, siz veya çocuğunuz bit istilasında en yakın zamanda kurtulacak ve bundan sonrası için azıcık daha dikkat göstererek böyle bir meseleyle bir daha karşılaşmayacaksınız.