Rüzgara karşı yürümenin mahzurları kalp hastaları bu ihtarlara dikkat!
Sağlık Yazıları

Rüzgara karşı yürümenin mahzurları kalp hastaları bu ihtarlara dikkat!

Soğuk hava en çok kalp hastalarını etkiliyor. Ani ısı metamorfozu krize, hatta vefatlara dahi neden oluyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Akdemir şu ihtarlarda bulundu:

“Kalp hastaları soğuk havada olası olduğunca dışarı çıkmasın. Çıkıyorsa da rüzgârı arda alacak biçimde yürüsün!”

Havaların soğuması ve kış aylarında oluşan hava lekeliliği özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalarında ciddi risklere neden olur. İnsan bedeni iç ısısı değişmezdir ve vasati 36-37 derecedir. Soğuk havalarda bedende bir ekip farklılıklar oluşur. Ten damarları ısı kaybını eksiltmek için fizyolojik olarak büzüşür, adaleler istemsiz olarak titreme ile ısı yaradılışını arttırır. Beden sıcaklığını gözetebilmek için kalp daha fazla kan pompalar; sonuçta kalbin daha fazla oksijene gereksinimi olur. Ayrıca kalp damarlarında büzüşme; kanın pıhtılaşmasında, nabız rakamında ve kan tazyikinde çoğalma alana kazanç. Göğüs sızısı, ritm bozuklukları, hipertansiyon hücumları, kalp krizi ve ani vefatların görülme tehlikeyi çoğalır. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Prof.

Osman Akdemir mevzuyla alakalı şu ihtarlarda bulundu.

SOĞUKTA SARİH HAVA YERİNE KONUTTA SPOR YAPIN

Her insan bedeninin soğuk havaya verdiği yanıt değişik olabilir. Yaş, fiziksel vaziyet, altta uyuyan kronik hastalıkların rakamı ve ciddiyeti soğuğa karşı verilen cevabı tesirler. Hipertansiyon, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı, obezite, ailede kalp hastalığı hikayesi gibi tehlike etkenlerine sahip şahısların kalp krizi tehlikesinden korunmak için daha dikkatli olması ve kışa girmeden evvel kesinlikle yeni bir sağlık hakimiyetinden geçmesi gerekir.

Kalp ve tansiyon hastalığı olan hastalar kış mevsiminde fiziksel kondisyonu iyileştirmek için etkinliklere, yürüyüşlere devam etmeli, sarih havada spor yapmak yerine konutta veya spor salonlarında egzersizi seçim etmelidirler. Kış aylarında yapılan fiziksel etkinliklerde etraf ısısı, rüzgâr, civarın nemi, soğuğa maruz kalınan müddet, fiziksel etkinliğin şiddeti ehemmiyetlidir. Soğuk havalarda rüzgâra karşı değil; rüzgârı arkanıza alarak yürümelisiniz. Kalp krizi geçirdiyseniz dumanlı, lekeli, rüzgârlı soğuk havalarda olabildiğince dışarı çıkmamalı, çıkmak zorundaysanız kesinlikle yanınıza dilaltı hapını almalısınız.

KOL SIZISI DEYİP GEÇMEYİN!

Göğüs kafesinde sıkıntılılık, baskı, ağırlık, yanma ve sıkışma gibi bulgularda zaman kaybetmeden sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Asla tok karnına egzersiz yapmayınız, yemeklerden sonra en az 2 saat geçmiş ve midedeki dolgunluk hissinin eksilmiş veya kaybolmuş olmasına dikkat ediniz. Özellikle soğuk havalarda yemeklerden hemen sonra mide doluyken egzersiz yapıp yediklerini eritme görüşü yanlıştır. Sarih havada spor yapmak isteyenler için sabah erken saatler yerine havanın oranla daha ılık olacağı öğlen saatleri seçim edilmelidir. Kumpaslı olarak egzersiz yapmıyorsanız; orta yaş ve üzerindeyseniz soğuk havalarda yeni egzersize başlayacaksanız evvelinde hekiminize müracaat etmeniz yararlı olacaktır.

ÇOK KALIN GİYİNMEYİN

Fazla kalın elbiseler giymek yerine, bedeni ısıtacak elbiseler seçim edilmelidir. Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için soğuk havada uzun müddet kalacak olan bireyler bere veya şapka kullanmalıdır. Isınmak için netlikle içki alınmamalıdır. İçki başlangıçta damarlarda genişlemeye neden olarak ısı çoğalışı sağlayacaktır fakat bu vaziyet hayati uzuvlardan kalp, beyin, böbrek gibi ısı kaybına yol açacaktır. Soğuktan korunmak emeliyle sigara içilmemelidir. Sigara, sempatik asap sistemi uyarılmasına bağlı olarak kalp süratini, kan tazyikini, kalp debisini çoğaldırır ve sonuçta kalp lüzumu da çoğalır.

Kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan hastalar havalar iyice soğumadan güz mevsiminde grip ve zatürre aşısını kesinlikle yaptırmaları gerekir. Kalp hastalarının grip ilaçları kullanırken de dikkatli olması gerekir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı şikâyetleri için kış aylarında sıklıkla reçete edilen ilaçların çoğu tansiyon yükselmesine, ritm problemlerine ve kalp krizine yol açabilir. Kalple ilişkili yan tesirlerinin fazla olması sebebiyle soğuk algınlığı ilaçlarının kalp hastalarında kullanımı mahzurludur.

C VİTAMİNİ HASTALIKTAN KORUR

Balanslı ve sağlıklı beslenme kalp sıhhati açısından büyük ehemmiyet taşır. Kalp hastalığı olan hastalar beslenme biçimlerini kış mevsimine göre tertip etmelidir. Hastalar kendileri için uygun dozu aşmayacak biçimde her çeşit gıda harcayabilir. Kış aylarında yeterli ölçüde C vitamini alınmalı ve kış meyveleri bolca harcanmalıdır. Soğuk havalarda kilo almamaya özen gösterilmelidir. Karbonhidratlar bakımından zengin bir perhiz yerine; protein, yağ ve karbonhidrat oranları balanslı bir beslenme biçimi özümsenmelidir.

.