Rahat Bir Uyku ve Güzellik İçin Yapılması Gerekenler
Grip - Soğuk Algınlığı

Rahat Bir Uyku ve Güzellik İçin Yapılması Gerekenler

Hem hoşlaşmak hem de sıhhatli bir vücuda sahip olmak için öncelikle uykunuzu “hoşlaştırın”!
İşte size uykuda hoşluğa açılan kapının anahtarları…
Uyku; hoşluğun en tesirli ilacı. Geceleri cildimiz, gündüze oranla kendini sekiz kat daha acele yeniler. Hücreler ve damarlar etkin bir biçimde çalışır ve cilt daha gergin olur. Gece uyumadan evvel süreceğiniz bir ıslatıcı da sabahları cildinizin daha pürüssüz olmasını sağlar.
Midenizin geceleri rahat etmesini istiyorsanız, uyumadan evvel hafif bir şeyler yemeğe özen göstermelisiniz. En ideali makarna, ekmek veya patates. Zira karbonhidrat, bedeni uykuya hazırlar. Ayrıca tatlı beğenenlerde yaşadı! Çikolata, kapsadığı mutluluk hormonu serotoninin sayesinde mutluluk hormanlarını uyararak bedenin gevşemesini ve hafiflemesini sağlıyor.

Uyumadan evvel ayak tabanlarınıza, saç teninize ve alnınıza masaj yapabilirsiniz. Ne kadar gevşediğinizi ve gece daha iyi yattığınızı fark edeceksiniz.
Kendinize sıkı bir uyku programı hazırlayın. Gece uyuyacağınız ve sabah kalkacağınız saatler muhakkak olsun. Geceleri daha rahat yatmak istiyorsanız, uyumadan evvel bir kaç ısınma hareketi yaparak adalelerinizin hafiflemesini sağlayın.
Gece için üretilen ıslatıcılar ve beden losyonları kapsadıkları maddeler sayesinde sakin ve huzurlu bir gece geçirmenizi sağlar. Bu nedenle uyumadan evvel bedeninizi bakım mahsulleriyle beslemeyi unutmayın.
Cola, çay, kahve ve nikotin uykunun en büyük düşmanlarıdır. Uyumanıza yakın bunlardan uzak durun. İçkiyi ise fazla kaçırmayın. Bir kadeh bira veya şarap rahat yatmanızı sağlayacak, lakin daha aşırısı uykusuz bir gece geçirmenize neden olacaktır.
Uyuduğunuz oda da uykunuzun aynasıdır. En ideal odalar;ses olmayan, karanlık, iyi havalandırılmış ve maksimum 18 derece sıcaklıkta olan odalardır. Yattığınız odada mavi rengin egemen olmasına özen gösterin. Zira mavi insanı dinlendirir. Gece rahat yatmak istiyorsanız, size bir teklifimiz var: su dolu bir kasenin içine 2-3 gül ve 5 damla gül yağı koyun ve başucunuza alın. Sabah ne kadar huzurlu uyandığınızı fark edince, siz de afallayacaksınız.
Stresli ve yoğun bir gün mü geçirdiniz? O zaman küveti ılık suyla doldurun, içine lavanta ve biberiye esansları ilave edin ve günün bitkinliğini üzerinizden atın.
Yatağınıza uyuduktan kısa bir müddet sonra uykuya dalamıyor ve devamlı bir yandan değişik bir yana dönüyorsanız, uyumadan evvel bir şeyler okumayı deneyin. Seçiminizi hoş bir aşk öyküsünden yana yaparsanız, daha huzurlu bir biçimde uykuya dalacağınızdan emin olabilirsiniz. Hatta kısık seste olağan ya da slow müzik de uykuya geçmeniz için hiç de fena olmaz.