Probiyotiklerin beyine şaşırtan faydası!
Sağlık Yazıları

Probiyotiklerin beyine şaşırtan faydası!

Sindirim sistemine faydalı olan probiyotiklerin, beyin üzerindeki etkisini araştıran bilim insanları ilginç sonuçlara ulaştı. İşte o araştırma…

Söz konusu artışın miktarı çok da fazla değildi. Fakat elde edilen bulgular, probiyotiklerin insan beyni üzerindeki olumlu etkilerini göstermek için yeterliydi.
Çalışmada, probiyotiklerin bir diğer faydası daha sunuluyor: Probiyotik tüketimi vücutta insülin direncinin ölçülmesinde önemli rol oynayan trigliserit ve VLDL kolesterolü seviyesini de düşürüyor.

39694_6.jpg

Beyin ile bağırsaklar arasındaki yakın ilişkiyi merak eden bilim insanları, probiyotiklerin beyin üzerindeki olumlu etkilerini inceledi. Araştırmada ilginç sonuçlara ulaşıldı.

39694_1.jpg

Çalışmada, günlük alınan probiyotik takviyelerinin, yaşlı insanlarda hafıza ve düşünme yetenekleri üzerinde olumlu etkiye sahip olduğu iddia ediliyor.

39694_2.jpg

İranlı bilim insanlarına göre, bu faydalı bakteriler bizleri, aralarında Alzheimer hastalığının da bulunduğu bilişsel hastalıklardan koruyabilir.
Bir diğer araştırmada, probiyotiklerle beslenen farelerin düşünme ve hafıza yeteneklerinin geliştiği gösterilmişti. Fakat bugüne kadar plasebo kontrollü çalışma yapılmamıştı.

39694_3.jpg

Frontiers in Aging Neuroscience’da yayımlanan İranlı bilim insanlarının çalışmasında ise, Alzheimer teşhisi konulan 60 kadın ve erkeğe her gün bir bardak süt ya da Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, ve Bifidobacterium bifidum gibi probiyotikler ile zenginleştirilmiş süt verildi.

39694_4.jpg

12 haftalık çalışmanın başında ve sonunda, katılımcılara beyin fonksiyonlarının ölçülmesini kapsayan bir test uygulandı. 12 haftanın sonunda, probiyotik takviyesi alan grupta hiçbir yan etki gözlemlenmezken, bilişsel sonuçlarında artış olduğu ortaya çıktı.

39694_5.jpg