Pirincin faydaları nelerdir? Pirinç tüketimi nasıl olmalıdır?
Sağlık Yazıları

Pirincin faydaları nelerdir? Pirinç tüketimi nasıl olmalıdır?

Özellikle pirinç Güney ve Doğu Asya’nın vazgeçilmez lezzeti olmakla beraber çok çeşitli yemekleriyle dünyanın yarısının damak zevkine hitap etmektedir. Beyaz pirinci yaşamımızda oldukça fazla tüketmekteyiz. Aynı zamanda pirincin kendisini tükettiğimiz gibi pirinçten yapılan ürünleride sıkça tüketmekteyiz bunlara örnek olarak; Pirinç unu, pirinç şurubu, pirinç kepeği yağını örnek olarak verebiliriz.

pirincin faydaları

PİRİNCİN SAĞLIĞA OLAN FAYDALARI

Pirincin belkide daha önce hiç duymadığınız o faydaları arasında glüten içermez. pirincin içerisinde glüten olmaması demek pirinci alerjik olmayan yiyecekler kategorisine sokmaktadır. Glütene alarjisi olan kişiler bir çok besini tüketemezken pirinci gönül rahatlığı ile tüketebilirler. İçerisinde bulundurduğu D, B vitaminleri ve kalsiyum, demir gibi insan vücudunun ihtiyacı olan çeşitli mineralleri karşılayabilmektedir. 

pirincin faydalarını biliyor musunuz

Pirinç aynı zamanda kalp sağlığınıda desteklemektedir. İçerisinde barındırdığı antioksidan ile kalbin daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Pirinç kalp sağlığını riske eden kötü kolestrolü de dengelerken, insan vücuduna enerji vermektedir. İçerisinde barındırdığı karbonhidrat ile organların ihtiyaç duyduğu enerjiyi vermektedir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler için çok şaşıracakları madde geliyor pirinç aynı zamanda günlük aktivitelerinizi yerine getirmek için ihtiyaç duyulan enerjiyi vermektedir. Fakat dediğimiz gibi pirinç yemeği yaparken içerisine attığınız yağ, tuz ve şekeri oldukça az kullanmanızı öneriyoruz.

pirincin sağlığa olan faydaları