Pikan cevizinin faydaları günde 1 avuç yiyen çocukların...
Sağlık Yazıları

Pikan cevizinin faydaları günde 1 avuç yiyen çocukların…

Pikan cevizinin faydalarını biliyor musunuz? Özellikle okul çağı çocukları için besleyici değeri yüksek olan pikan cevizinin bir avucu bile mucize yaratabiliyor.

Başka bir çalışma her gün bir avuç pikan cevizi yemek ALS (amiyotropik lateral skleroz) ve yaşa bağlı motor nöron dejenerasyonu geciktirerek sinir sisteminizin korunmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

43308_8.jpg

Pikan cevizinin beyin gelişimine olumlu katkılarına değinen Doç.Dr.Tufan Cansever “Pikan cevizi; içerdiği potasyum, kalsiyum ve demirin yanı sıra A, C ve E vitaminleri açısından da son derece zengin bir atıştırmalıktır. Günde bir avuç tüketilen pikan cevizi, özellikle gelişim çağındaki çocukların beyin gelişmine katkıda bulunur” dedi.

43308_1.jpg

Okul çağındaki çocukların ara öğünlerde abur cubur tüketmektense, pikan cevizi gibi sağlıklı atıştırmalıkları alışkanlık haline getirmelerinin konsantrasyon süresine de katkısından bahseden Doç.Dr.Cansever, konuyla ilgili tavsiyelerini “Ara öğün en az ana öğün kadar önemlidir.

43308_2.jpg

Pikan cevizi, Anavatanı Amerika Kıtası olan yağ miktarı çok fazla olan kabuklu yemiştir. Dünyada üretiminin % 80 ’i Amerikada yapılmaktadır. Eski tarihlerde, pikan cevizi kızılderililer için çok önemli bir beslenme maddesi idi. Pikan cevizi, A vitamini, kompleks B vitaminleri ile E vitamini açısından zengin ayrıca mineraller yönünden bol miktarda çinko, kalsiyum, demir, selenyum, magnezyum ve manganez içerir. İçeriğindeki protein oldukça kaliteli kabul edilir ve vücuttan sindirimi kolaydır.

43308_3.jpg

İçeriği bunca vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek oranda yağ içerir ( % 20 oranında ), ancak içerdiği bu oranda yağ da vücut için faydalı doymamış yağ asitlerinden oluşur. Ancak kalori oranı çok fazladır ve 100 gram pikan cevizi 700 kaloridir.

43308_4.jpg

Bir diğer özelliği ise antioksidan içeriğidir.

Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi yüksek antioksidan kapasiteli yiyeceklerle beslenmek, vücutta serbest radikal adı verilen, kararsız bazı bileşiklerin vücut hücrelerine saldırarak onların yapısını bozmasını engeller. Antioksidanlar ( Oksitlenme önleyiciler ), kendileri serbest radikaller ile bileşik oluşturarak onları zararsız hale getirir.

43308_6.jpg

Ellagik asit, Beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi antikanserojen maddeler pikan cevizi içerisinde bolca bulunmaktadır. E vitamininin ( tokoferoller ) değişik versiyonlarını içermektedir ve E vitamini de antioksidan özellikte bir vitamin olup kalp sağlığı için önemli bir vitamindir.

43308_7.jpg
.