Genel Sağlık

Penis kırılması nedir?

.jpg

Penis kırılmaları şuursuz cinsel ilişki, penis sert halde iken yatakta aniden dönme, mastürbasyon esnasında anormal bükülme, ereksiyonu sonlandırmak için penisin bükülmesi gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Hattat Sağlık Kurumu Bevliye Bölüm Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, penis çarpıklığı hakkında merak edilenleri cevapladı.

35297.jpg

Penis kırılması neden olur?

Özellikle zorlamalı cinsel ilişki, anal ilişkiler, farklı cinsel pozisyonların sınanması, mastürbasyonda hakimiyetsiz manipülasyonlar sırasında penisin ereksiyon halindeyken bükülerek bu kılıfın yırtılmasıyla oluşur. Ereksiyonu sağlayan kavernöz dokuların içini doldurmuş olan kan, kılıfın yırtılmasıyla cilt altına doğru süratle dağılarak penisin morarmasına ve deformiteyebiçim bozukluğuna yol açar.

20496.jpg

Belirtileri nelerdir?

Cilt altına doğru olan bu kanama bazen tüm penisi, skrotumatorbayı ve genital bölge etrafına yayılır.

Penis kırılmaları penis ereksiyon halindeyken olur, klasik vaziyetinde kırılma olması beklenmez. Hastaların kendi ifadeleri dahi tanıyı olguların çoğunda koymaya yeterlidir. Tanı hastanın hikayesi ve fizik tetkiki ile konulur. Tetkikte kırılma olan tarafta kan birikmesi ve peniste karşı tarafa doğru eğilme, şişlik, morarma saptanır.

19553.jpg

Penis kırılması rehabilitasyon edilir mi?

Penis kırılmasının rehabilitasyonunda dünyada genellikle kabul edilen görüş, en kısa müddette acil operasyon ve yırtılan dokunun onarımıdır. Sonrasında da antibiotik ve anti enflamatuar ilaçlar uygulanmasıdır Daha az olmakla beraber operasyonu korunmayan uzmanlar da bulunmaktadır.

Penis kırığı rehabilitasyon edilmezse peniste biçim bozukluğu, sızılı sertleşme, cinsel ilişkide güçlük, sertleşme problemi, idrar yolunda bölgesel genişleme, kanama bölgesinde Peyroni hastalığı ismi verilen sert şişlikler oluşabilir.
Penis kırılmalarından korunmak için cinsel ilişki sırasında ani ve ters hareketlerden sakınılması, penis sertleşme halindeyken kıvrılmaması gerekir.

Penis’in yapısını oluşturan iç dokularında kısmi doku yapışkanlıkları sebebiyle yapışkanlığın bulunduğu doğrultuya doğru çarpıklığıyla görülür. Özellikle ergenlik çağında penis’in ebatlarının gelişmesiyle ortaya çıkar. Çarpıklığın derecesine göre penisin biçimi cinsel ilişkiyi güçleştirmesini veya ilişkiye mani olacak seviyede olabilir. Tanı, ereksiyon halindeki penis’in gidişatını gözle görülmesi ile rahatlıkla konur.

16865.jpg

2 Edinsel penis çarpıklıklarının en yaygın olanı Peyronie hastalığıdır. Penisteki ereksiyonu sağlayan yapıları çevreleyen kılıfsı dokuda kollajen denilen bir maddenin birikimi ile bu dokuda plak stilinde sert alanlar oluşmasıyla karakterize bir hastalıktır. Genellikle 40 yaşından sonra görülür. Bazı genetik etmenler, zorlamalı cinsel ilişki sonrası ufak damarlarda alana gelen kanama odaklarının iyileşme sürecindeki hücre ve doku yenilenmesi veya E vitamini eksikliğinin, bazen de şeker hastalığının neden olduğu gibi tahminler vardır.

Hastanın ereksiyon meseleyi yoksa, çarpıklığı düzenlemek için gene bazı cerrahi teknikler uygulanır ve genelde de bu operasyonlar zaferli netice verir. Bazı cerrahi tekniklerin uygulanmasından sonra bazen peniste 1-2 cm lik kısalmalar olabilir. Bu surattan penisin ebatlarına göre cerrahi tekniğin seçilmesi uygun olacaktır. Peyronie’nin ileri yarıyıllarında ciddi anlamda ereksiyon meseleyi de ortaya çıkabilir. Böyle bir gidişatta uygulanacak rehabilitasyon, penil takmalardır Mutluluk çubuğu ve kesin rehabilitasyon çözümüdür.

3635.jpg
.