Patates suyunun bereketleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Patates suyunun bereketleri nelerdir?

Afiyetle yediğimiz patatesin suyunda mucizelerin gizli olduğunu biliyor muydunuz? Patatesin her türlü yemeğini afiyetle yeriz ama patatesin suyunu değerlendirmek çoğu defa usumuza gelmez. Patates nişasta ve karbonhidrat açısından oldukça zengin bir besindir. Bu özellikleri de patatesi besleyici kılar. Ama onu özel kılan yalnızca besleyici bir yiyecek olmasının çok ötesinde. Çünkü çok da farkına varamadığımız patates suyu, cilt sıhhati ve bakımı için natürel bir mucize…

Patates suyu ile cilt bakımı

Patates suyu kükürt, potasyum, kalsiyum, bakır, magnezyum, fosfor, demir, A, E, C, B vitaminleri, beta-karoten, folik asit ambarıdır. Mineral zengini patatesin cilde iyi gelen natürel bir mucize oluşu da buradan kazanç.

Patates suyu ile kirlere elveda

Patates suyu cilt kirleri için natürel bir losyondur. Patates suyunu cilt kirleriniz için kullanabilir ve kirlerin günden güne eksildiğini görebilirsiniz. Bunun için bir patatesi ezerek suyunu çıkarın ve pamukla cildinizin kirli bvefatlarına uygulayın. Cilt kirlerinin en büyük sebeplerinden bkocaman güneşe maruz kalmaktır. Patates suyu güneş kirleri hatta güneş yanıkları için de natürel bir rehabilitasyon usulüdür. Yeniden aynı usulü uygulayabilirsiniz.

Bebeksi deri için patates suyu

Kulağa ilginç gelse de patates pürüzsüz dokusunu sizin cildinize de aşılayabilir. Parlak ve yumuşak bir cilt için gün fazla patates suyu ile suratınıza bakım yapabilirsiniz. Patates suyu ile bebeksi bir deri için bir parça pamuğa patates suyu koyun ve suratınızı silin. Bu uygulama sayesinde cildinizde buruşukluk da oluşması ertelenecektir.

Göz altı morluklarına son

Patatesin göz altı morluklarına iyi geldiği genelde bilinen bir asıldır. Uykusuzluk, bitkinlik, stres, uzun yolculuklar göz altı morluklarına neden olur. Patates suyunu göz altı morlukları için kullanarak bakımınızı natürel yollardan yapabilirsiniz. Bunun için bir pamuk ve patates suyu yeterli olacaktır. Patates suyuna batırılmış pamukları gözlerin altındaki mor kısımlarda bilave ettirin ve göz altı morluklarına ebediye kadar veda edin.

Cilde beyazlık ve aydınlık verir

Asya ülkeleri cilt beyazlığı için nişastanın gücünden faydalanıyor. Patatesin içerisindeki nişasta bu mevzuda natürel bir çözüm sağlıyor. Patates suyunu bir pamuğa döküp suratınızı silebilir ya da suratınızı patates suyu ile yıkayabilirsiniz. Böylece cilt zehirli maddelerden temizleyerek parlak bir görünüme kavuşacaktır.

Patates suyu nasıl hazırlanır?

Patates suyu hazırlamak için genelde yemeklik sarı patates yerine kırmızı veya tatlı patates seçim edilir. Patatesleri yıkadıktan sonra ister kabuklarını atayarak ister kabuklu bırakarak bir vakit sirkeli suda bilave ettirin. Sirkeli suda bilave ettirilen patatesleri tekerrür yıkadıktan sonra rendeleyerek ya da katı meyve sıkacağında sıkarak bir tülbentten geçirin. Elde edilen patates suyu artık cildinizde kullanılmak üzere hazır.