Omuz masajı sıhhatli mi şuursuzca yapılırsa...
Sağlık Yazıları

Omuz masajı sıhhatli mi şuursuzca yapılırsa…

Omuz ağrısının sebepleri neler? Omuz ağrısı nasıl geçer? Omuz masajı sıhhatli mi?Uzmanlar uyarıyor! Şuursuzca yapılan masajlar ağrıyı çoğaldırıyor. İşte omuz masajına dair tüm öğrenilmesi gerekenler ve dikkat edilmesi gerekenler! 

Gün içerisindeki fazla faallik ve travma sonrası alana gelen omuz ağrıları; gece ağrısı ve kolay günlük işleri yapmakta zorlanma biçiminde kendini gösteriyor. Millet arasındaki ‘omuza masaj yapma’ ananesine değinen Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, şuursuzca yapılan masajın, ağrıyı eksiltmekten çok artırabileceği mevzusunda uyardı. Omuz ağrıları genellikle fazla kullanım ev işleri, mesleksel ve atletik fazla kullanım gibi sebebiyle olabildiği gibi travma başka bir deyişle andırılan bir zorlanma yada düşme sonrası başlamaktadır. Uykudan uyandıran gece ağrısı, kolay günlük işleri yapmakta zorlanma misalin saçını tarayamama ya da arkaya götürememe gibi ile kendini gösterir.

OMZA MASAJ YAPMAK AĞRIYI ARTTIRABİLİR 

Omuza masaj yapmak ağrıyı eksiltmekten çok aktive edebilir. Masajla birlikte şuursuz yapılan ya da yaptırılan omuz hareketleri ya da manipülasyonları ağrı uyandırarak eklem ve döndürücü kaslardaki zararını ebatlarını artırabilir.

AĞIRLIK KALDIRIRKEN DİKKAT! 

Kaç kilo ağrılık kaldırdığımızdan çok hangi kas grubunun ne kadar etkilendiği ehemmiyetlidir. Bunun yanında kasa fazla gerginlik verecek, ağırlıkların tekerrür tekerrür kaldırılması özelikle omuz çevresi kaslarımızda akut ya da kronik zararlar yaratabilir. İlk seferinde fazla yüklenmeler fark edilmese de kaslarımız ve yapıştıkları tendonlar kiriş zararlanır.

REHABİLİTASYON USULLERİ NELER? 

Omuz zararları rehabilitasyonu zararın ebadına, günlük yaşamı etkileme potansiyeline ve natürel ki hastanın yaşına göre farklılık göstermektedir. Omuz dokuları kas, tendon, eklem ya da eklem kapsülü günlük yaşamı negatif etkileyecek oranda ileri derece, kronik olarak zararlanmış ise misalin; yırtık ya da mat omuz gibi rehabilitasyon çoğu zaman cerrahi olacaktır. Yırtıkların ve omuz çıkıklarının cerrahi rehabilitasyonu kapalı usullerle hakikatleştirilmektedir.