Muz hakkında ilginç bilgiler!
Sağlık Yazıları

Muz hakkında ilginç bilgiler!

İngiliz diyetisyen Catherine Collins, severek yediğimiz muzun içeriğinde bulunan potasyum hakkında ilginç bilgiler verirken, böbrek hastalarına da bir uyarıda bulunuyor. İşte Collins ’in açıklamaları…

Muzdaki radyasyon oranı Bir muz 0,1 mikro sievert radyasyon içeriyor. Tomogrofi çektiren hastalar, 10-15 mili sievert radyasyona maruz kalıyor. Yani muzdakinden 100 bin kat fazla. Collins, “Muzdaki radyasyon seviyesi çok önemli değil. Brezilya fındığındaki kadar radyoaktif değil. Bu yüzden aşırıya kaçmamak kaydıyla muzdaki radyasyon endişe kaynağı olmamalıdır. Muz güvenli bir meyvedir.” diyor. Kaynak: BBC

35048_7.jpg

Her bir hücrenin potasyuma ihtiyacı var Collins “Aslında potasyum hayatta kalabilmek için son derece önemli. Vücudumuzdaki her bir hücrede potasyum var. Potasyumu hücrelerin gerektiği gibi çalışmasını sağlayacak elektrik yükünü üretmek için kullanıyoruz. Kalp atışının düzenli olmasına yardımcı olur. Pankreastan insülin salımının başlatılmasına yardımcı olur ve daha önemlisi kan basıncını kontrol altında tutar” diyor.

35048_1.jpg

Vücutta potasyum seviyesi düşük olursa Diğer taraftan vücuttaki potasyum seviyesi çok düşükse ya da çok yüksekse, kalp atışları düzensizleşebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde idam mahkumlarının infazında kullanılan zehirli iğnelerde potasyum klorür var. Aşırı dozda potasyum klorür, ani kalp durmasına neden olabilir.

35048_2.jpg

‘Aşırı doz muz’ Ancak Collins, “Sağlıklı insanlar için muzun aşırı dozu olamaz. Kalbinizin durmasına neden olacak kadar potasyum için belki de 400 muz yemeniz gerekecektir. Bu yüzden muz tehlikeli değildir. Aksine çok çok yararlıdır” diyor.

35048_3.jpg

Sağlıklı yetişkinler günde kaç muz yiyebilir? Yetişkinlerin günde 3.500 mg potasyum alması gerekiyor. Ortalama bir muz 125 gram. Her bir muz 450 mg potasyum içeriyor. Bu da sağlıklı bir insanın tavsiye edilen potasyum seviyesi için en az 7,5 muz yiyebileceği anlamına geliyor.

35048_4.jpg

Böbrek hastalarına uyarı! Diyetisyen Catherine Collins, böbrek hastalarının yüksek seviyede potasyum almaması gerektiğini söylüyor.

İdrarlarını yaparken vücuttan atamadıkları için kanlarında tehlikeli seviyede potasyum birikebilir. Bu nedenle teoride potasyum açısından zengin yiyeceklerden çok sayıda tüketen bir böbrek hastası için ölüm riski vardır.” diyor. Aşırı domates yemek Catherine Collins bir defasında çok fazla domates yiyen, diyalizdeki bir hastasının kalp krizi geçirdiğini söylüyor. Hastasının böbreklerinin fazla potasyumu atamadığı için durma noktasına geldiğini belirtiyor.

35048_5.jpg

Muz radyoaktif izotop içerir Diyetisyen Collins ’in verdiği ilginç bilgilerden biri de muzda bulunan radyasyon. Bir çok yiyecek gibi muz da radyoaktif izotoplar içeriyor. Hatta Amerika’da gümrük kapılarında nükleer malzeme kaçakçılığını önlemek için kullanılan dedektörlerle tespit edilebilecek kadar.

35048_6.jpg
.