Migreni tetikleyen faktörler nelerdir? Soğuk havanın baş ağrısı üzerindeki etkisi nedir?
Sağlık Yazıları

Migreni tetikleyen faktörler nelerdir? Soğuk havanın baş ağrısı üzerindeki etkisi nedir?

Migren son zamanların en sıkıntılı hastalıklarından! Dayanılmaz ağrılar ile hayatımızı işkenceye çevirebiliyor. Peki, migreni tetikleyen faktörler nelerdir biliyor musunuz?  Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz, soğuk havanın migreni tetiklediğini söylüyor! İşte Dr. Aylin Öztürk Yavuz’un migreni etkileyen föktörlerle ilgili verdiği bilgiler…

Hava durumunun tam olarak hangi mekanizmayla migren tipi ağrıları tetiklediğinin tam olarak bilinmediğini belirten Nöroloji Uzmanı Dr. Aylin Öztürk Yavuz, “Ancak beyindeki kimyasal dengeyi etkilediği düşünülüyor. Özellikle soğuk havayla tetiklenen baş ağrıları sinüs problemleri olarak yorumlanabiliyor. Bazen de diğer kolaylaştırıcı faktörler bilinmediği için soğuk ya da sıcak hava sorumlu tutulabiliyor. Bu nedenle migren teşhisinin netleştirilmiş olması ve diğer ağrı kolaylaştırıcı faktörlerin de bilinmesi ağrıdan korunmada büyük önem taşıyor” dedi.

BAŞ AĞRISI GÜNLÜĞÜ TUTUN

Migren hastalarının mutlaka baş ağrısı günlüğü tutması gerektiğine vurgu yapan Uzman, “Bu günlükte her ağrı atağının ne zaman olduğunun ve ne kadar sürdüğünün, varsa iklimle ilgili bir tetikleyici olup olmadığının da belirtilmesi gerekiyor. Buna göre, örneğin soğuk ve rüzgarlı havalarda migreni tetiklenen kişilere evde kalmaları, saçlarını ıslak bırakmamaları, böyle günlerde daha erken dönemde ilaç almaları, beslenme, bol sıvı alımı ve stres kontrolü açısından daha dikkatli olmaları tavsiye ediliyor. Bu önlemlerle migren krizlerinin şiddeti azaltılabiliyor” diye konuştu.