Mide bulantısına ne iyi gelir? İşte mide bulantısını gideren 3 besin!
Sağlık Yazıları

Mide bulantısına ne iyi gelir? İşte mide bulantısını gideren 3 besin!

Pek çok farklı nedene bağlı olarak çıkabilen mide bulantısını doğal yollarla tedavi edebilirsiniz. İşte mide bulantısını gideren doğal yöntemler…

Derin nefes alıp verme

Hafif bulantı durumunda tercihen temiz havada derin nefes alıp vermek bulantının geçmesine yardımcı olabilir. Özellikle aşırı yemek yemek ya da alkol almaktan kaynaklanan bulantılar için bu yöntem oldukça faydalıdır.

derin-nefes-almak-neden-rahatlatiyo-rjut

Mide bulantısı ve sıklıkla bulantıya eşlik eden kusma herhangi bir hastalığa özel değildir. Mide – bağırsak enfeksiyonları, kalp krizi ve menenjit gibi birçok farklı hastalıkta görülebilen bir belirtidir.

midebulantisi-DjXl.jpg

Mide bulantısının en sık rastlanan nedenleri şöyle: Besin zehirlenmesi, aşırı alkol ve nikotin tüketimi, kafeinli içeceklerin aşırı tüketimi, ilaç zehirlenmesi, gıda intoleransı, gastrit, mide ülseri, apandisit, pankreatit şeklinde sıralanabilir.

60461b1ab57f150c1c224569-qaFh.jpg

Mide bulantısı yaşandığında öncelikle mutlaka doktora başvurmak önemlidir.

Mide bulantısına iyi gelen bu tedaviler bulantıya eşlik eden kusma, mide ağrısı gibi belirtilere de iyi gelecektir. Peki mide bulantısının tedavileri nelerdir?

60461b1ab57f150c1c224569-MbPh.jpg

Zencefil

Zencefil, sindirim sistemi bozuklukları için son derece faydalı bir bitkidir, zira bulantıyı geçirmede çok etkili bileşenler içerir. Bu bileşenler sindirim fonksiyonunu düzenleyen ve teşvik eden özellikler barındırır. Özellikle taze zencefili dilimleyip üzerine kaynar su dökerek demledikten sonra içmek mide bulantısı ve ağrısına iyi gelir. Sindirim sorunları için taze zencefil yerine kuru toz zencefil de kullanılabilir.

zencefil-1-036602440-7009-OHfb.jpg

Papatya veya rezene çayı

Papatya veya rezene çayı da mide bulantısını geçirmede oldukça etkilidir.

Çok sıcak olmamalıdır ve mümkünse şeker yerine bal ile tatlandırılmalıdır.

6059e3547152d83808a93512-vhKv.jpg

Nane limon

Nane ile kabuğuyla birlikte dilimlenmiş limon çay yapılıp içilirse bulantıya iyi gelir. Fakat bazı kişilerde bu çayın kuvvetli aroması bulantıyı şiddetlendirebileceğinden kullanırken dikkat edilmelidir.

nane-limon-nasil-yapilir-nane-limon-y1Zk
.