Menopoz yarıyılında kilo almamak için ne yapılmalıdır hangi besinler harcanmalıdır?
Sağlık Yazıları

Menopoz yarıyılında kilo almamak için ne yapılmalıdır hangi besinler harcanmalıdır?

Hangi yaşta olursa olsun bayanlar hoş görünmek ister. Menopoz yarıyılında, östrojen hormonunun eksilmesi ile bilrilkte regl kesilerek ateş basmaları boy göstermeye başlıyor. Neticesinde kemik erimesi hzılanır, metabolizma yavaşlar, kilo alma süratlenir. Bu gibi kasvetleri menopoz yarıyılında kilo alımı yaşamınızı güçleştirmesin yapılması gereken çok kolay fazla gayret tüketmeden 4 adımda sıhhatli kalacaksınız. 

1- KARBONHİDRATI AZ HARCA

Karbonhidrat hangi yiyeceklerde bulunur? derseniz; Ekmek, makarna, patates, şekerli meşrubatlar!

Öncelikle market alışverişinizde karbonhidrat kapsayan mahsulleri almamakla başlayın işe. Hem perhizinizde sizi caydıracak şeyleri konutunuza sokmamış olursunuz hem de almamakla kendiniz için bir adım atar ve inanarak perhizinize başlamış olursunuz. BU yiyecekler yağ birikimini çoğaldıran kilo alımını kolaylaştıran yiyecekler. Bunu hiç istemeyiz dimi?

2- YEMEKLER SEBZE AĞIRLIKLI OLSUN!

Bu yarıyılda alışkanlıklarınızdan kolay vazgeçemeyeceksiniz güç gelecek size ama sebze yemekelerinin lezzetiyle keşke evvelden yapsaydım diyeceğinize eminiz. Sebzeler antioksidan, vitamin ve minarel zengini zayıflamak bir yana sıhhatinize büyük katkıda bulunacaksınız. Örnet vermek gerekirse;

Domates

Havuç A,E ve D vitamini bakımından zengin!

Salatalar, marul

Antioksidan kaynağı brokoli

Biber, her tarifin başrolünde yemeğinize tat katmak için hep kullanabilirsiniz.

3- KASİYUM LÜZUMLU! 

En ehemmiyetli şeylerden biri de kalsiyum alımı. Perhizinizin egzersiz ile desteklemenin yanında kemik ve adale sıhhatiniz için süt ve süt mahsulleri alımını kesinlikle ilave etmelisiniz!

4- KIRMIZI ET YERİNE BALIK!

Kil vermede ideal şeylerden biri de yağlı kırmız et yerine bereketi yüksek balığı seçim etkeniz doğru olacaktır. Ayrıca balıkla yapacağınız tariflerin spektrumu bunalmadan harcamanızı sağlayacak.