Menisküsle ilgili doğru bilinen yanlışlar!
Sağlık Yazıları

Menisküsle ilgili doğru bilinen yanlışlar!

Menisküs hayatı kabusa çeviren çok önemli bir sağlık sorunu. Doç. Dr. Alper Kaya, bu yaygın olan hastalık hakkında doğru bilinen yanlışları açıkladı.

Eğer menisküs yırtığına dikiş uygulanırsa yaklaşık üç-dört hafta süreyle dize yük vermeden koltuk değneği desteği ile yürümek, kas gücü ve eklem hareketlerini kaybetmemek için fizik tedavi ve ev egzersizleri uygulamak gerekiyor. Sonrasında ise hasta günlük yaşam aktivitelerine ve işine dönmüş oluyor.

34903_9.jpg

– Menisküs sadece zorlanma sonucu ortaya çıkıyor.

Hayır. Menisküs yırtıkları genelde iki şekilde görülüyor. Birincisi düşme, çarpma, dizin dönmesi, spor yaralanmaları, kayak yaralanmaları gibi nedenlerle oluşan travmatik yaralanmalar. Bu durumlarda doku aniden yırtılıyor. Diğeri ise aşınmaya bağlı yırtıklardır ki, daha çok ileri yaşlarda menisküs dokusunun aşınması ve basit travma veya zorlanmalarla oluşabiliyor. Ancak zaman zaman hiç zorlanma olmaksızın bile menisküs kendiliğinden yırtılabiliyor.

34903_1.jpg

– Menisküs sporcu hastalığıdır.

Hayır. Menisküs genelde sporcular ve spor yapanlarda yaşanan bir sorun olsa da, her yaşta ve kadın- erkek herkeste ortaya çıkabilen bir sorun.

34903_2.jpg

-Menisküste her zaman şiddetli ağrı yaşanıyor.

Hayır. Menisküs yırtığı, bir travma sonucu aniden oluştuysa hastada ağrı, dizde şişlik, takılma hissi, kilitlenme ve hareket kısıtlılığı gibi şikayetler yaşanıyor. Ancak aşınmaya bağlı ve daha yavaş oluşan yırtıklarda ise daha uzun süreli, hafif başlayıp giderek artan ağrı, hareket kısıtlılığı, merdivende ve oturup kalkmakta zorluklar ve yine takılma, kilitlenme gibi şikayetler görülebiliyor.

34903_3.jpg

– Menisküsten korunmak mümkün değil.

Hayır. Diz çevresi kasları güçlendiren egzersizler yapmak, dizi zorlayıcı hareket ve aktivitelerden kaçınmak, kilo almamak, sportif aktiviteler öncesi yeterli ısınma yapmak menisküs yırtıklarından korunmak için etkili olabilecek önlemler arasında yer alıyor.

34903_4.jpg

– Menisküsün tek tedavisi cerrahidir.

Hayır. Menisküsün tek bir tedavi yöntemi yok. Her hastanın kendisine özel değerlendirilmesi gerekiyor. Tedavi kararı hastanın yaşı, yırtığın yeri ve şekli, şikayetlerin düzeyi ve günlük hayatı etkileme miktarı, hastanın aktivite ve beklentilerine göre veriliyor. Bu noktalar dikkate alındığında ilaç, egzersiz, fizik tedavi, PRP enjeksiyonu ve cerrahi tedavi gibi farklı tedavi seçenekleri bulunuyor.

34903_5.jpg

– Menisküs ameliyatını ne kadar geç olursan o kadar iyi.

Hayır. Elbette her insan en basit ve etkili tedavi yöntemini seçmeye çalışıyor. Ancak yırtığın iyileşme ihtimalinin olmadığı veya diğer yöntemlerle düzelme görülmeyen durumlarda, ameliyattan kaçınmak yırtığın büyümesine, yırtık kısımların hareket etmesinden dolayı dizde kilitlenme ve hareket kısıtlılığına, kıkırdağın mekanik etkiyle giderek bozulmasına yol açabiliyor.

34903_6.jpg

Hekiminizin değerlendirmesini dikkate almalı ve ameliyat gerektiren bir yırtık varsa ötelemekten kaçınmalısınız. Eğer dikilebilir bir menisküs yırtığı varsa, ilk altı haftada ameliyat edildiğinde iyileşme olasılığının daha yüksek olduğu da bilimsel bir gerçek.

34903_7.jpg

-Ameliyattan sonra hasta uzun süre sosyal hayatına dönemiyor.

Hayır. Ameliyat günümüzde artroskopik (kapalı) yöntemle yapıldığı için uzun süren yara iyileşmesi, uzun süre hastane yatışı gibi süreci zorlaştıran etkenler içermiyor. Genellikle hasta ameliyatın ertesi günü taburcu ediliyor. Sadece iki-üç delikten ameliyat yapılabildiği için yaralar kolayca iyileşiyor ve hareketlere hemen başlanabiliyor. Eğer yırtık kısım çıkarılmışsa ameliyat sonrası dönemde ciddi bir kısıtlama gerekmiyor. Hasta kısa sürede günlük hayatına geri dönebiliyor.

34903_8.jpg