Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır!
Sağlık Yazıları

Meme kanserinden korunma yolları neler 30 yaş sonrasına dikkat!

Meme kanserinden korunma yolları neler? Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan YETKİN mevzu hakkında ehemmiyetli bilgiler verdi.

30 yaşından sonra çoğalış gösteriyor 

Kadınlarda en sık görülen kanser olan meme kanserinin görülme sıklığı, 30 yaşından sonra süratle çoğalış gösterir. Meme kanseri şahıstan bireye değişik seyir gösterir, kimileri hengameli ve süratli izlerken, kimileri de yumuşak gidişlidir. Bunun ana nedeni meme kanserinin değişik alt tiplerinin olmasıdır. Ancak en ehemmiyetlisi meme kanserinin erken tespit etilmesi ve aşamasına göre en tesirli biçimde rehabilitasyon edilmesidir. Meme kanserinin bulgu vermeden sertlik oluşturmadan tutulması için emin bir yaşın üstündeki tüm kadınların kumpaslı aralıklarla meme filmi çekilmesi en bereketli usuldür. Buna tarama mamografisi denir. Mamografi ile bir meme kanseri kitle oluşturmadan 3-4 sene evvel tutulabilmektedir. 40 yaşından itibaren senede bir kere genel cerrahi uzmanınca muayene yapılmalı ve mamografi çekilmelidir. Zorunlu hallerde mamografiye, meme ultrasonografisi ve meme MR analizi de ilave edilebilir.

Memede beliren tüm kitleler kanser değildir 

Tarama mamografilerinin dışında her ay kendisini kumpaslı olarak muayene eden bir kadın, memesinde ortaya çıkan bir kitleyi daha erken fark edebilir. Ancak bu vaziyet şahıslarda afaki kaygıya yol açmamalıdır. Memede beliren tüm kitleler sertlikler meme kanseri değildir. Rastgele bir kitle kuşkusu varsa hemen meme hastalıkları mevzusunda tecrübeli  genel cerrahi uzmanına müracaat etilerek, hekim muayenesi yapılmalıdır.

Erken düzey rehabilitasyonu kolaylaştırıyor 

Rehabilitasyona en iyi yanıt veren kanserlerden biri meme kanseridir. Meme kanseri ne kadar erken aşamada tutulursa rehabilitasyon o kadar kolaylaşır ve aktifleşir. Erken safhalarda meme gözetici cerrahi, başka bir deyişle yalnızca kanserli dokunun çıkarılması yeterli olabilir. Meme gözetici cerrahi yapıldığında onkoplastik cerrahi tekniklerinin uygulanması ile tatmin edici estetik neticeler sağlanabilmektedir. Daha ileri safhalarda meme başı ve meme cildinin korunarak ve implant silikon uygulanarak operasyon muhtemel olabilmektedir.Tüm bu sebeplerle meme kanserinin hasar vermesini yasaklamak için daha bulgu vermeden ya da bulgular ilerlemeden meme kanserini tanımamız ve durdurmamız gerekir.