Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar!
Sağlık Yazıları

Meme kanserinde doğru bilinen yanlışlar!

Dünyada her 8 kadından birinde görülen meme kanseri, erken teşhis ile tamamen tedavi edilebiliyor. Bu hastalık için erken teşhis ne kadar önemliyse, bir o kadar önemli olan da yanlış bilgiler…

Bağışıklık sistemini iyi beslenerek güçlendirmek mümkün!

Bağışıklık sisteminin ilaçlarla baskılanmasına karşı yapılabilecek fazla bir şey yoktur. “Mantar yesek bağışıklığımız güçlenir mi?” diye sorular soruluyor. Besinlerin bağışıklık sistemine olan etkileri ile ilgili birçok bilimsel çalışma yapılıyor. Ancak tek başına bir besinin bağışıklığı güçlendirdiğine dair bilimsel bir veri kabul edilmiş değil.

Kemoterapi sonrasında çıkan saçları boyatınca kanser nüks ediyor!

Kemoterapi sonrasında çıkan saçları boyatmak kanserin nüks etmesine yol açtığına dair birçok bilimsel araştırma yapıldı. Ancak saç boyatmanın, kanserin tekrar etme riskini artırdığına dair bir sonuç bulunamadı.

35353_5.jpg

Mamografi ışınları kanser yapıyor!

“Her 6 ayda bir meme ultrasonografisi yaptırıyoruz. Mamografiye gerek yok, mamografi ışınları kanser yapıyor!” düşüncesi doğru değil. Meme kanserinin erken teşhisinde ana yöntem mamografidir. Diğer yöntemler ancak mamografinin yardımcısı olabilir.

Lenf bezi temizse sonuç kesin!

Az miktardaki kanser hücresi, ameliyat sırasındaki incelemede yüzde 10-15 oranlarında görülemeyebiliyor. Ameliyat sonrasında yapılan patolojik inceleme sonucunda kesinleşiyor.

35353_1.jpg

40 yaşın altındakilere mamografi çekilmesi yanlış!

Eğer kişinin şikayeti yoksa tarama mamografisini 40 yaşın altındaki kişilerde yapılmaz. Ancak kişinin ailesinde meme kanseri riski varsa, meme başından akıntı geliyorsa, memede kitle gibi bulgular varsa erken yaşta da olsa mamografi yapılabilir.

Kemoterapi bağışıklığı çökertiyor!

Vücudun bağışıklık sistemi ikiye ayrılır:
1-Kanserle savaşan asıl hücrelerin bulunduğu sistem.
2-Basit bağışıklık hücrelerinin bulunduğu sistem.
Kemoterapi kanserle savaşan asıl hücrelerin bulunduğu bağışıklık sistemine zarar vermez. Basit bağışıklık hücrelerine zarar verir.

35353_2.jpg

Meme kanseri tek tip ve yaşlılarda daha yavaş olur!

Herkesin kanseri kendisine özel ve kendisine ait olur. Yapılan araştırmalara göre meme kanserinin yeni tipleri bulunuyor. Yaşlılarda yavaş seyrettiği ise doğru değil. Yavaş seyreden türleri de var, hızlı seyreden türleri de.

Meme MR’ı çektirince mamografi çektirmeye gerek yok!

Meme MR’ı çok hassas bir tetkiktir. Ancak meme MR’ı ve mamografi birbirini tamamlayan ve birbirinin yerine geçemeyecek iki tetkik. Bu nedenle her yıl mamografi yaptırılmalıdır. Çünkü meme kanserinin birden fazla türü var. Meme kanseri 9 mm’nin altında yakalanırsa tedavi edilme şansı yüzde 98 oranında olur. Bu yüzden meme kanserinin erken teşhisi çok önem taşıyor.

35353_3.jpg

Şeker kanser dokusunu büyütür!

Kanser hücreleri, vücuttaki normal hücrelere göre daha fazla şeker tüketir, bu bilimsel açıdan bir gerçektir. Ancak şeker tüketmek, kanseri tetikler veya hızlandırır diye bir bilimsel veri yoktur.

Mamografi ve biyopsideki tümör boyutları aynı olur

Mamografi kanserin bulunduğu bölgeyi gösterir. Biyopsiden elde edilen sonuçla mamografiden elde edilen sonuç aynı olmayabilir. Unutulmamalı ki, mamografiden elde edilen sonuçların çoğu zaman kanserle ilgisi olmayabiliyor.

35353_4.jpg