Meditasyonun faydalaları nelerdir
Sağlık Yazıları

Meditasyonun faydalaları nelerdir

Genellikle Uzak doğu ülkelerinde yaygın olarak yapılan fiziksel egzersizler gibi düzenli ve odaklı bir uygulamadır. Meditasyon yaparak bedeniniz ve zihninizle bir çok değişiklik yapmanız mümkün… Son zamanlarda batı ülkelerinde de yaygınlaşmaya başlayan meditasyonun bilimsel araştırmalar tarafından kanıtlanmış faydalarını sizler için sıraladık.

İlk olarak Harvard Tıp tarafından yapılan araştırmalara göre meditasyonun beyinde bulunan gri maddeleri biyolojik olarak değiştirerek stresi engelleyebileceğini gösteriyor. İkinci olarak Elizabeth Burns, Nobel ödüllü araştırmacınin 2012’de yaptığı bir araştırmada günde sadece 12 dakika boyunca meditasyon yapmanın telomeraz aktivitesiniz arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu aktivite yaşlanmayı geciktirmektedir. Bu durumda strese bağlı yaşlanmayı yavaşlattığını göstermektedir.

Meditasyonu düzenli olarak yaptığınızda Beyin MR’ları beynin öğrenme ve hatırlamayı sağlayan bölgedeki gri maddeleri arttırdığını göstermektedir.Meditasyon aynı zamanda mutluluk seviyenizide yükseltiyor, artık mutluluğu sadece çikolatada aramanıza gerek yok! Beynin sol tarafı aktif olduğunda moral yüksek oluyor. Beynin sağ tarafı aktif olduğunda ise aksine motivasyon düşmesine yol açmaktadır mesela endişe, sinirli bir halde olmak gibi. Yapılan bir deneyde meditasyon ile beynin sol tarafını aktifleştirmek mümkün.

Günümüzde sıkça yaşanan kalp krizleri ve bu riski taşıyon çok fazla insan var meditasyon ile kalp sağlığını ve yüksek tansiyon  oranını düşürmek mümkün. Yapılan bir araştırma sonucunda meditasyon yapan kişilerde yapmayanlara oranla 1.6 katı kadar daha az kalp krizi ve ölüm görülmüş.