Marka İsteği Çocukların Psikolojisini Bozuyor
Psikolojik Sağlık

Marka İsteği Çocukların Psikolojisini Bozuyor

Prestij göstergesi kabul edilen bazı marka ve mahsullere sahip olmak bir gereklilik gibi idrak edildiğinde şahsı bunalıma çekiyor.

Markalara yönelmenin yanlış bir tavır olmadığını belirten hekimler, bazı markalar saplantı derecesinde hayat stili haline getirilirse, vaziyetin patolojik bir hal alacağı güzergahında uyarıyorlar. Popüler kültürde ve medyada aralıksız olarak reklamı yapılan bazı markaların, kullanıldığında şahıs kendini daha bedelli sezecekmiş gibi sunuluyor olması, büyüme çağındaki çocukların ve gençlerin kafasını karıştırıyor. Ekonomik vaziyetin iyi olduğunu gösteren, prestij göstergesi kabul edilen bazı marka ve mahsullere sahip olmak bir gereklilik gibi idrak edildiğinde, şahsı bunalıma çekiyor.

Hekimler, çocukların şuursuz bir tüketim döngüsünün parçası olmasına izin verilmemesi gerektiğinin altını çizerken, ailelerin çocuklarına iyi misal olması gerektiğini anımsatıyor: “Aile, çocuğun ruhsal gelişiminde en ehemmiyetli etraf ve cemiyetsel müessesedir. Aileler çocukları ile bağlantıya geçmeli marka merakının biçim mevzusunda fazlaya gitmek olduğu anlatılmalıdır. Natürel ki anne babanın da bu mevzuda çocuğa rol model olması gerekir.” Çocuğunuzun öz hürmetinin oluşmasını sağlayın: Çocukluk çağından itibaren ailedeki fertlerin birbirine hürmetli davranması ve bedelli olduğunu sezdirmesi çok ehemmiyetli. Çocuğun öz  hürmetinin oluşmasını sağlamak için ebeveynlere çok iş düşüyor, Başkaları tarafından kabul görebilmek için kendine hasar verebilecek bazı tutumlara yönelmesinin önüne geçebilmek için, çocuğun olduğu haliyle yeterince bedelli ve ehemmiyetli olduğunu öğreniyor olması gerekir.