Mantar zehirlenmesi belirtileri baş dönmesi ve halsizlik yaşıyorsanız...
Sağlık Yazıları

Mantar zehirlenmesi belirtileri baş dönmesi ve halsizlik yaşıyorsanız…

Mantar tam bir vitamin ve mineral deposudur. Bu kadar faydalı olan bir besinin doğru tüketilmesi insan hayatı açısından önem taşımaktadır. Çünkü doğru bir şekilde tüketilmeyen mantarlar zehirliyor, hatta ve hatta ölüme bile neden olabiliyor. Genellikle baş dönmesi, kusma ve ishal gibi belirtilerle ortaya çıkan mantar zehirlenmesine dair tüm merak edilenleri sizler için hazırladık. Peki mantar zehirlenmesi belirtileri neler? Mantar zehirlenmesi nasıl tedavi edilir? İşte mantar zehirlenmesine dair tüm merak edilenler! 

MANTARLARIN BİLİNÇSİZ TÜKETİLMESİ ZEHİRLENMEYE YOL AÇIYOR 

Her yıl olduğu gibi mantar zehirlenmeleri bu yılda oldukça fazla görülen vakalr arasında yer alıyor. Bunun tek bir nedeni bulunuyor. Sonbaharda yeşeren mantarların biliçsizce tüketilmesi. Bu zehirlenme bazı kişilerde ileri reaksiyonlara yol açabiliyor bu da ölüme sebebiyet verebiliyor. 

MANTARLARI SİRKELİ SU İLE TUZA BASTIRIYORSANIZ… 

Orman altlarında ve çalılıklarda yeşeren bu mantarların zehirli ve zehirsiz olmak üzere 2 türü bulunuyor. Halk arasında yaygın olan bir görüşe göre mantarları sirkeli su ile tuza bastırma ile zehirin gittiği söyleniyor. Fakat bu tamamen yanlış bir bilgidir. Köylülwerin bu konuda mutlaka bilinçlendirilmesi gerekiyor. 

MANTAR ZEHİRLENMESİNİN BİRÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Mantar zehirlenmesi 3 saat içerisinde kendisini belli eden bir rahatsızlıktır. Vücut reaksiyona ilk girdiği anda mide bulantısı başlar. 

KİŞİ KENDİSİNİ YORGUN HİSSETMEYE BAŞLAR 

Kısa bir süre sonra kusma yaşanır. Ve kişi kendisini halsiz ve yorgun hissetmeye başlar. 

KISMI FELCE NEDEN OLUR 

Bu mantarlar sindirim sistemi ve sinir sistemini çökerten maddeler içermektedir Kısmi felç benzeri bir durum yaşanmasına neden olur.

MANTARI SAKIN BÖYLE TÜKETMEYİN!

Uzmanlar, bulunduğunuz her mantarı tüketmeme konusunda kesin uyarıda bulunuyor. Yanlışlıkla bile bu mantarlardan tüketen kişinin karaciğerleri ciddi deformasyona uğrar. Bu nedenle uzmanlar toplanmış mantar yerine gıda denetiminden geçirilmiş mantarlar tüketilmesini tavsiye ediyor. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Mantardan zehirlenen birinin ilk olarak yapması gereken şey bol su içmek olmalıdır. Hemen ardından muhakak bir uzman doktora başvurmalıdır. Bazı vakalar 24 saat içerisinde ölümle sonuçlandığı için bu konuda asla geç kalınmaması gerekir. Uzmanlar vücuttaki toksinlenmeyi temizlemek için ağır antioksidan yüklü serum verir. Bunun yanı sıra midede kalan mantarlar da endoskopi ile boşaltılır.