Makyaj Arınıcıları ve Çeşitleri
Grip - Soğuk Algınlığı

Makyaj Arınıcıları ve Çeşitleri

Makyaj arınıcılar, isimlerinden de anlaşıldığı gibi, makyajı silmeye verimler. Sadece yevmiye makyajın tüm izlerini yok etmede değil, aynı zamanda tozları ve ölü hücreleri yok etmede de kullanmalıdırlar. Şayet bir gün makyaj yapmamış dahi olsanız, makyaj arınıcılarının emin kullanılması gerektiğini anımsamak gerekir. Bunlar pak ve sıhhatli bir cildin temel maddeleridir.
Bileşimleri
Duyarlı ve nazik olan kuru ciltler için, saf su ve hayvansal veya nebatsal yağdan oluşan bir bileşim seçim edilir. Yağ içinde su cinsi bir karışım yağ içinde parçalamış su damlacıklarından oluşur.

Yağlı veya klasik ciltler İçin, su İçinde yağ temelli karışım seçilir. Suyun içine parçalamış az ölçüde yağ damlacıklarından oluşmuştur. Her iki şıkta da, karışımın molekülünde suda ve ağda eriyebilir bölümler bulunur.
Farklı Biçimlerde Makyaj Çıkarıcıları
Makyaj çıkarıcıları çok farklı biçimlerde olabilirler. Süt biçiminde: Yarı akıcı, akıcı veya katı ve genellikle nebat özlüdürler. Piyasada, suyla durulanınca yumuşak ve kaygan bir ten oluşturan killi sütler de bulabilirsiniz. . Krem biçiminde: Su ihtiva eden veya etmeyen, sözgelimi azulenli mad­delerden oluşmuş bir karışım reelinde mikrop öldürücü bir rol oynar. Bu kremlerden kimileri, ıslatılmış par­mak uçtanyla uygulanır. Ten iletemasında akışkanlaşırlar; tam tahriş ve kızarıklık riskini ortadan kaldıran yumuşatıcı bir rol oynarlar. Pelte biçiminde : Akıcı ve yağsız. Krem sabun biçiminde: Özünde, ken­dine özgü asitli yağ vardır. Nemli bir surata uygulanır, köpürtülür ve suyla çalkalaya­rak çıkartılır. Çok yağlı ciltler için özellikle önerilirler, ama fazla arınıcı olduklarından her gün kullanılmamalıdır­lar. Hasta tenler için özel olarak hazır­lanmış muhtelif makyaj çıkarıcılar vardır. . “Kirpikler ve göz kapakları” İçin özel makyaj çıkarıcılar olduğu, gözlerdeki farı ve maskarayı çıkarmada kullanıldığı unu­tulmamalıdır. Bu makyaj çıkarıcılara, cildin bu kısmının çok hassas olma­sından dolayı gereksinim dinlenmiştir. Dudak dudak boyasının başlıca maddesi olan eozini çıkaran ve eriten maddeler de bulabilirsiniz.
Anekdot: Makyaj çıkarıcıların uygulan­masından sonra, bunu cildinizin hassasiyetine göre seçilmiş bir tonik ile yardım ediniz.