Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
Sağlık Yazıları

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lohusalık, yeni anne olacak olanların dikkat etmesi gereken dönemdir. Yeni anne adayının doğumla beraber yaklaşık 6 hafta gibi bir sürede yeni anne adayının doğumdan öncekş haline geçiş sürecidir.

Dokuz ay süren hamilelik döneminde vücut büyük değişiklikler yaşamaktadır. Anne adayları bu dönemde hem fiziksel, hem de hormonal olarak farklı bir kişiliğe bürünürler. Lohusalık döneminde kadınlar organların vücut işleyiş sisteminin eski haline geri döner. Bu dönemin süreci her ne kadar kişiden kişiye göre değişim gösterse bile sonsuza kadar devam etmez.

lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler

Bu dönemde yeni anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı özellikler vardır. Bu dönemde anne adaylarının hamilelik döneminde olduğu gibi duygusal olarak hassasiyet ve dikkat isteyen bir süreçtir. Bu dönemde vücut enfeksiyona karşı açık haldedir ve yeni anne adaylarının hijyene oldukça ekstra özen göstermeleri gerekmektedir.

Bu dönemde anne adayı normal doğum yaptıysa hemen duş alabilir ancak doğum sezeryan ile olduysa anne yaklaşık 2 veya 3 gün sonra ayakta duşa girmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise lohusaların hergün ılık suyla duşa girmesi önerilmektedir. Yeni anne adayının küvette duş alma hayalleri ancak doğumdan 45 gün geçtikten sonra yıkanması önerilmektedir. Annenin her duş sonrası giyeceği çamaşırların hijyeni son derece önemli ve ütülü olmasına özen gösterilmelidir.

lohusalık döneminde yapılması gerekenler

Bu dönemde anne adayının dinlenmesi oldukça önemlidir ancak bütün gün yatmak anneye fayda sağlamk yerine aksine zarar sağlayabilir. Gün içerisinde annenin evde kısa süreli yürüyüşler yapması önerilir.

Bu hareketler annenin hem kan dolaşımını hemde kas gücünü düşmemesini sağlar. Yeni anne adayları doğumdan sonra karnınıza ufak masajlar yaparsanız rahminizin kısa sürede toparlanmasını ve küçülmesini sağlayabilirsiniz. Ancak sezeryan ile doğum yapan anne adayları için bu durum biraz ağrılı olabilir.

lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenler