Genel Sağlık

Lensler hakkında ne biliyorsunuz?

.jpg

Gözlük yerine tercih edilen ya da kozmetik amaçlı kullanılan lensler bakım ve kullanım açısından özel bir hassasiyet gerektiriyor. Özellikle uygun olan lensi seçmek ve takmak konusunda neler biliyor sunuz?

22265.jpg

Herkese uygun mu?

Göz sağlığı açısından herhangi bir sorunu olmayan herkes kontakt lens kullanabilir. Gözyaşı azlığı, gözde enfeksiyon, sürekli göz damlası kullanma zorunluluğu ve geçirilmiş bazı göz ameliyatları lens kullanımını engelleyebilir.

22266.jpg

Uygun olanı seçmek

Farklı kategorilerde ve çeşit çeşit lens bulunuyor. Sert ve yumuşak lensler, düşük ve yüksek su içeren lensler, pek çok farklı lens bulmak mümkün. Doğru lensi doktorunuz size önerecektir.

22267.jpg

Avantajları neler?

Kontakt lens kullanmanın gözlükle kıyaslandığında bazı avantajları vardır. Gözlük çerçevesinin kişiye vereceği kullanım zorluğunun olmaması, yağışlı günlerde görüş sorunu yaşamadan kullanılabilmesi, görme alanının kişinin kendi gözündeki gibi olması, spor yaparken sorun yaşanmaması gibi…

22268.jpg

Tehlikesi var mı?

Geçirilmekte olan göz enfeksiyonu veya sistematik bir enfeksiyon durumunda, gözde bir rahatsızlık, kızarıklık, sulanma, batma ve yeni başlayan ağrılı görme durumunda, lens kullanımı tehlikeli olabilir

22269.jpg

Ne kadar kullanılır?

Bir insan ömrü boyunca lens kullanabilir mi? Bunun belli bir süresi yoktur. Kişisel faktörler ve çevresel etmenlere göre bu süre değişebilir.

22272.jpg

Gözlük ve lensler

Düzenli kullanılan gözlüklerin göz numarasını küçülttüğü, hatta iyileştirdiği söylenir. Gözlük veya lens kullanımının böyle bir durumu yoktur. Gözlükler veya kontakt lensler sadece iyi görüşü sağlarlar. Tedavi edici veya iyileştirici özellikleri yoktur.

22271.jpg

Hijyeni nasıl olmalıdır?

Lens kullanırken hijyene çok özen göstermelisiniz. Lenslere dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın ve kurulayın.

22273.jpg

Nasıl takılmalı?

Lensleri çıkartacağınız zaman, gözünüzü birkaç kez kırpın, daha sonra yukarı bakarken lensi gözün beyaz kısmına doğru kaydırın. Lensi başparmak ile işaret parmağı arasına sıkıştırarak alın. Lensi göz kabından veya gözünüzden çıkarmak için asla cımbız, kesici aletler veya tırnaklarınızı kullanmayın.

22274.jpg

Lens kabınız hijyenik mi?

Lens kabınızı düzenli olarak değiştirin. Lenslerinizi asla musluk suyu veya steril olmayan suyla yıkamayın. Lensleri birkaç gün kullanmadığınızda, takmadan önce mutlaka özel solüsyonla temizleyip dezenfekte edin.

22270.jpg