Klostrofobi nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Sağlık Yazıları

Klostrofobi nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kapalı alanlarda kalamama, çarpıntı, terleme, bayılacak hissi ve baş dönmesi gibi şikayetler yaşıyorsanız klostrofobi hastası olabilirsiniz! Böyle durumlarda en doğru olanı bir uzmana görünmektir. Bir çoğumuz ben böyleyim deyip durumu geçiştirmektedir ancak bilinmesi gerekir ki bu bir kaygı bozukluğudur ve tedavi edilebilir. Unutmayın korkular, kaygıların üzerine giderek yenilebilir. 

BELİRTİLERİ

Bu kişiler asansör, toplu taşıma araçları, sinema, sınıflar, evin bazı kısımları gibi yerlerde rahatsızlık duyabilirler. Bu kişiler daha çok çıkışa yakın yerleri tercih eder. Sinema salonlarında biletleri kapıya, çıkışa yakın yerler olur. Yanlarında birilerini götürürler. Güvenlik arayıcı davranışta bulunurlar. Güvenlik eşyaları taşırlar. Örneğin bir şişe su, nefes açıcı, mendil ya da bir kişi alırlar.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Hastaya mutlaka psikoterapi uygulanmalıdır, kişinin bu durumu herhangi bir tranvayada bağlı gerçekleşmiş olabilir. Bu durum kesinleştikten sonra tedavi yöntemi uzman tarafından belirlenmelidir. Gerekirse hastayı normal hayata döndürmek amacı ile ilaçlı tedavide uygulanabilir.