Genel Sağlık

Klitorisin bilinmeyen özellikleri

.jpg

Vücudumuzu ne kadar iyi tanıyoruz? Özellikle tabulaştırılmış bir bölgeyle ilgili ayrıntılardan ne kadar haberdarız?

İşte klitoris hakkında her şey ve cinsel ilişkiye olan etkisi…

23061.jpg

Klitorisin bilinen en önemli işlevi kadının orgazm olmasını sağlar. Gebe kalabilmeyle, idrar yapma işleviyle, adet kanamasıyla bilinen hiçbir ilgisi yoktur.

33205.jpg

Erkek cinsel organı döl yoluna girerken küçük dudakların üzerinden kayar ve bu da klitorisi etkiler. Cinsel birleşme sırasındaki ritmik hareketlerle klitorisin yeri değişir böylece uyarı yine sağlanır.

33086.jpg

Klitorisi meydana getiren süngerimsi doku kasık kemiğinin alt kısmında sağ ve sola açılan iki açıyı oluşturur. Bu açılar döl yoluyla yakın ilişkide olduklarından döl yolunun içindeki erkek cinsel organının hareketleri bu açılar aracılığıyla klitorise aktarılır.

33272.jpg

Çiftlerin yüz yüze oldukları tüm cinsel birleşme şekillerinde kadın ve erkeğin kasıkları üst üste gelir, bu da klitoris üzerindeki ritmik bir basınca yol açar.

28692.jpg

Biri döl yolunda, diğeri klitoriste olmak üzere ayrı türden iki orgazmdan söz etmek yanlıştır. Orgazma çeşitli şekilde ulaşılabilir: Cinsel doyuruya yalnızca klitorisin erkek tarafından uyarılması ya da kendi kendini tatmin yoluyla da erişilebilir. Hatta bazı kadınların göğüs uçları uyarılmasıyla da orgazma ulaştıkları bilinmektedir.

26836.jpg

Fakat nasıl ve ne şekilde orgazma ulaşılırsa ulaşılsın orgazm daima döl yolunda olur ve belden itibaren tüm organizmayı kapsar. Cinsel gerilim orgazm sonunda giderilince klitoris küçülerek kasık kemikleri arasındaki yerine çekilir ve artık uzunluğu cinsel gerilim sırasındaki uzunluğun yarısıdır.

24163.jpg

Cinsel uyarıma yatkın kadınlarda klitoris zevk duygusunu kamçılar. Bu organ önce uyarımları toplar sonra da zevke dönüştürür.

Kan hücumuyla belirginleşen klitoris, aldığı uyarımları omurilikteki cinsel merkezlere iletir. Böylece cinsel bölgedeki sinirlerde, kaslarda ve damarlarda değişiklik ve tepkilere yol açarak orgazmı hazırlar ve yalnız klitoris böylesi bir etki yapabilmek için zamanında ve yeterli oranda uyarılmalı.

23062.jpg

Klitorise doğrudan doğruya dokunulduğu zaman uyarımla, tahriş olma arasındaki sınır belli belirsizdir.

Klitoristeki bu değişiklik en tecrübeli erkekleri bile bazen şaşırtır. Klitorisle teması kaybettikleri zaman, bu değişikliği kadındaki cinsel gerilimin kayboluşuna yorarlar.

Oysa durum tamamen tersinedir. Klitorisin bu andaki duyarlılığı öylesine fazladır ki direkt bir temas zevk vermekten çok acı verir.

18886.jpg

Klitoris embriyolojik olarak penisle aynı kökene sahip ve bu anlamda penisin kadındaki tam karşılığı olarak kabul edilebilir. Lakin klitorisin peniste olduğu gibi ejakulasyon (“boşalma”) ve idrar yapma ile ilgisi yok.

19748.jpg

Klitoris damar ve sinirlerden oldukça zengin bir yapı. Ortalama büyüklükte bir klitoriste yaklaşık 8000 sinir lifi bulunuyor. Bu lif yoğunluğu peniste bulunanın yaklaşık iki katı ve vücudun başka hiçbir bölgesinde bu kadar yoğun sinir lifi yok.

33212.jpg

Klitoris uyarıldığında hem baş hem de gövde içi kan dolarak sertleşen bir yapıdır. Bu, erkekteki ereksiyonun (sertleşmenin) tam karşılığıdır. Tam uyarılmış bir klitorisin baş kısmı iki katı kadar büyüyebilir. Büyüyen baş kısmı dışarıdan daha bariz görülebilir hale gelir.

33219.jpg