Kızarmış ekmekte kanser tehlikeyi!
Sağlık Yazıları

Kızarmış ekmekte kanser tehlikeyi!

İngiltere Gıda Standartları Enstitüsü FSA fazla pişmiş patates kızartması, fırında patates ve kızarmış ekmeğin içinde kansere yol açtığı ispatlanmış bir zehirli maddenin yüksek oranda bulunduğunu tespit ettiklerini açıkladı. 

Kanserojen kimyevi oluşuyor

Ekmek ve patateste bulunan aminoasitlerin 120 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda su ve şekerle etkileşime girerek Akrimalid adlı kanserojen bir kimyevinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyleyen uzmanlar, gereğinden fazla pişirmelerde bu maddenin oranının da süratle çoğalmaya başladığını dile getirdi.

Kızartmaya dikkat!

FSA ’ın baş bilimsel danışmanı Profesör Guy Poppy, mevzuyla alakalı İngiliz medyasına yaptığı açıklamada “Yaptığımız tehlike araştırması gıdalar sebebiyle maruz kaldığımız Akrimalid oranlarının kansere tutulma tehlikemizi artırıyor olabileceğini gösterdi. Biz insanlara bazı gıdaları harcamaktan bırakmalarını söylemiyoruz. Ancak konutta yemek yaparken patateslerin sarih bir altın rengi olmasına, ekmeklerin ise kabul edilebilecek en az ölçüde kızartılmasına dikkat etmek gerekiyor.” dedi.