Kış Şartlarından Cildi Koruma Yolları
Grip - Soğuk Algınlığı

Kış Şartlarından Cildi Koruma Yolları

Kış aylarında cildinizin kurumasından, renginin değişmesinden ve cildinizdeki sivilcelerin çoğalmasından dolayı problem mi yaşıyorsunuz?
Kışın soğuğuyla, rüzgarıyla, yağışlı havalarıyla, is ve egzoz dumanından oluşan lekeli havayla cildin barışık olması muhtemel değil. Cilt için tüm bu makûs şartlar, kuruluğun yanı gizeme ciddi ten hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Kuruyan tende buruşukluklar çoğalıyor. Hava lekeliliğine bitkinlik, stres, makûs beslenme gibi şartlar da ilave edilirse özgür radikaller ciltte dokuların travmaya yahut bakteri veya virüs istilalarına, ısınma,kızarma ve şişme tepkisinienflamasyon göstermesine neden oluyor.
Osmanoğlu Muayenehaneyi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Meriç Aksoy, kışın mahkum olduğumuz kapalı mekanlardaki kalorifer ve öteki ısıtıcıların etrafın nemini yok ettiğini andırdırıyor. Bildiğiniz gibi sigara dumanı hava lekeliliğini artırıyor. Sıcak-soğuk gibi etrafsal etmenler tenin koruma sistemini, optimal nemini bozuyor. “Özgür radikallerin de katkısıyla tende kızarıklık ve kabartılarla kendini gösteren enflamasyonlar büyüyebilir. Soğuk, tende kanlanmanın eksilmesine, ten yüzeyinin sertleşmesine ve tende apaçık bir kurumaya neden olur. Genetik olarak da bireyin cildi kuru ise ciltte daha da rahatsız edici bir görüntü ortaya çıkar” diyor.
Bu makûs şartlardan öncelikle bebekler, minik çocuklar, yaşlılar, a tipik ve kuru cilde sahip olanlar en fazla etkilenen gruplardır. Bebeklerin ve minik çocukların teninin iletkenliği bariyer işlevi iyi olarak kabul edilse dahi yıkandıklarından sonra üç-beş dakika içinde bebe yağıyla yağlanmaları gerekiyor. Bu, tenden su kaybını ve buna bağlı negatiflikleri yasaklamaya dayanakçı oluyor.

Dr. Aksoy, “İhtiyarlamayla tenden su kaybı olmasa dahi tenin su oranı eksilir. Yaşlı insanların teni kurudur. Bu kuruluk kış aylarını çoğalır. Yaşlı insanlar özellikle bacaklarda müesseseye ve kaşınma, hatta egzama haline gelmiş ten döküntüleriyle karşımıza kazançlar” diyor.
Kış ayları iltihaplı sivilceleri yağ bezeleri sevindiriyor Kışın, hava şartlarına ve yaşanılan civara bağlı bazı cilt hastalıklarında çoğalış da kollanıyor. Misalin seboreik dermatit denilen cilt hastalığı, stresli yarıyıllarda ve kış aylarında çok sık çıkıyor. Atopik dermatit ve muhtelif egzamalar yeniden kış aylarında daha çok görülüyor. Beden mukavemeti daha kolay düştüğü için, uçuk, su çiçeği, zona gibi viral hastalıklar, iltihaplı sivilce ve empatiko gibi bakteriyel hastalıklar can sıkıyor.
İltihaplı Sivilce her ne kadar androjen hormonlarının ve stresin tetiklediği bir cilt hastalığıysa da, yazın güneşli günlerinde daha silik ve hafif izler. Kış aylarında coşar. İltihaplı Sivilce en çok 14-20 yaşlar arasında görülür ve bu hastalığın tipik bulguları olan siyah noktalar, sivilceler, gençlerin bu en alıngan devirlerinde genellikle psikolojik rahatsızlıklara yol açar. Soğuk, yağmurlu ve puslu havaların gençleri daha depresif yapması, kasvet ve streslerini artırması da iltihaplı sivilceleri tetikliyor.
Pudra ve fondöten sivilceye iyi gelmiyor Dr. Aksoy, “Biz dermatologlar gençlerin, hele sivilceli ciltleri olanların ağır makyaj mahsulleri kullanmalarını istemiyoruz. Zira gözenekleri tıkayan siyah ve beyaz noktaların yaradılışını artıran pudra ve fondötenleri mahzurlu buluyoruz. Olgun yaşta sıhhatli cilde sahip olanlar ve vitiligo Bedenin değişik bölgelerinde, beyaz kirler halinde ortaya çıkan, psikolojik orijinli ve naçar diye öğrenilen bir hastalık gibi meseleleri bulunanlar da bu mahsulleri dikkatle kullanmalı” diyor.
Neyse ki katı kış şartlarının yol açtığı makûs tesirleri yok etmek için kremlerden dayanak almak muhtemel. Islatıcı ve anti-aging tesiri bir arada olan çok rakamda krem alternatifi kozmetikçilerin ve eczanelerin raflarını dolduruyor.
Soğuk günlerde oluşan yüzdeki fazla kuruluk, göz etrafındaki buruşukları da artırır. Soğuk ve rüzgarlı havalarda uygun elbiselerin seçilmesinin yanı gizeme gözetici gözlük takılmasında da fayda var. Yıkanma sıklığı bireyin lüzumuna göre değişir. Ancak çok sıcak suyla, fazla sık yıkanmak cildi iyice kurutur. Banyo sonrası bedeninize ıslatıcı sürmeyi netlikle bakımsızlık etmeyin.
Yaşam niteliğinizi bakımsızlık etmeyin Yaşam niteliğiyle cilt sıhhati arasında dolaysız iletişim var.
Kumpaslı uyku, sebze, meyve ve proteince zengin yağlar ve şekerlerden uzak, balanslı bir beslenme programı cilde de yararlıdır. Stresten uzak durmak çok önemli.
Bu arada cilt bakımının da bakımsızlık edilmemesi gerektiğini anımsatalım. Sabah ve akşam evvel paklik malzemeleri, ondan sonra uygun ıslatıcıların kumpaslı olarak kullanılmasının verimli tesirlerini kısa zamanda gözlemleyebilirsiniz.
Netlikle Yapmanızı Nasihat Ettiklerim Banyodan sonra kesinlikle uygun ıslatıcılar kullanın. Hatta yıkanırken yağlı arınıcılar ve ıslatıcılı sabunlar kullanılmasında fayda var.
Her sabah suratınızı yıkadıktan sonra ıslatıcı sürün. Kışın bedeninizin daha fazla ıslatıcıya lüzum dinleyebileceğini göz arkasını etmeyin.
Haftada bir-iki kere suratı tahriş etmeyen ölü tenlerin atılmasına da dayanakçı olan peeling ceddici mahsulleri kullanın. Bunların beden için olanları hem cildin ölü tenlerini pakler hem de kıl köklerindeki keratin tıkaçlarını ortadan kaldırır. Bu sayede kıl dönmelerini ve batık kıl yaradılışlarını önlersiniz.
Hava koşullarına göre uygun giysi seçin. Soğuklarda, çok kalın giyinmek yerine, ince ama kat kat kıyafetleri seçim edin. Terleten sentetik elbiseler, mantar hastalıkları tehlikesini artırır.
Bunlardan uzak durmanızda fayda var 1. Fazla kalorili, ağır gıdalardan, 2. Islatıcısız caddeye çıkmaktan, 3. Susuz kalmaktan, 4. Soğuk ve rüzgardan, 5. Yıkanmayı geciktirmekten, 6. Dudaklarınızı bakımsız vazgeçmekten, 7. Ellerinizi el kremsiz ve eldivensiz vazgeçmekten sakının. 8. Erkek cildi bakımdan muaf değil 9. Erkek cildi bayanlara göre daha kalın olduğundan ve hormonal yapısı dolayısıyla daha fazla yağ ürettiği için pakliğine daha fazla özen göstermeli. Muhtemelse haftalık bakım yapmalı. Erkekler, gençliklerinde ciltlerinin çok parlak, başka bir deyişle yağlı olmasından şikayet ederler. Cilt su yakalayamaz ve zamanla yanmalar, kızarıklık, siyah noktalar ve kirler görülür. İşte tüm bu sebeplerden dolayı, erkekler için özel cilt bakımı uygulaması farz.
Peeling cildin ölü tenini pakler. Maske ise arınılan gözeneklere daha iyi erişir. Gözeneklerin içinde biriken, katılaşan yağı ve zehirli maddeleri pakler. Cilde müteveccih mahsullerin oksijenlenmeye, kan dolaşımını artırmaya, ölü hücrelerin atılmasına ve yeni hücre yaradılışına katkısı var. Ayrıca natürel atıklar ve dış etmenlerle oluşan lekeliliğinin arınılması ve gözetici katmanın oluşturulması için de verimli. Eskime ve ihtiyarlamanın gereksinimini artırdığı etmenleri, aynı mahsullerle yerine koymak muhtemel.
Kış güneşini hafife almayın Minik çocuklar, yaşlılar, vitiligo ve cilt kanseri gibi problemleri olanlar için güneş kışın da hasarlı. Dağda veya kayak merkezlerinde, yüksek ve rüzgarlı yerlerde, çok soğuk havada ve güneşte de aynen yaz günlerindeki gibi ciddi güneş yanıkları oluşabilir. Yüksek koruma etmenli güneş kremini ya da losyonunu kışın da üç-dört saat arayla sürün.
Karda gezerken soğuğu sezdirmeyecek elbiseler, kunduralar, eldiven, başlık ve atkı kullanılması da koşul. Bunların yanı gizeme cilt tipinize uygun ıslatıcı, üzerine de güneş kremi ve losyonu sürmek gerekir. Karlı civarlarda güneş ışınları kar zerreciklerinden yansıyarak kazanç. O surattan güneş gözlüğü veya kar gözlüğü netlikle kullanılmalı. Bu sayede katarakt, konjoktivit gibi göz hastalıklarından korunurken, göz etrafı buruşukları da yasaklanmış olur.
Kaynak : Hürriyet, Mesude Erşan