Genel Sağlık

Kaynanayla geçinme rehberi(!)

.jpg

En sevdiğiniz erkeğin en sevdiği kadına ‘kayınvalide’ denir. Bu gerçek bazı evlerde sorun olabiliyor. Tabii size vereceğimiz altın önerileri bilmiyorsanız…

Kayınvalidenizle iyi anlaşmak ve evliliğinizin sorunsuz şekilde keyfini çıkarmak kimilerinin korktuğu kadar zor değil.

7342.jpg

Eşiniz, kayınvalidenizle aranızda köprü olsun

Eğer kayınvalizenizle aranızda çözemediğiniz sorunlarınız varsa ve eşiniz sizin neler hissettiğinizi anlamazsa annesini sevmediğinizi, istemediğinizi ve sebepsizce sorun çıkarttığınızı düşünebilir. Onunla düşüncelerinizi ve yaşadıklarınızı paylaşın ama unutmayın konuştuğunuz kişi eşinizin annesi bu nedenle seçtiğin cümlelere ve söyleyiş tarzınıza dikkat edin!

16434.jpg

Empati kurmayı unutmayın!

Eşinize, kendi anneniz hakkında neler düşündüğünü sorun. Eğer her ikiniz de duygu ve düşüncelerinizi paylaşırsanız birbirinize karşı daha dürüst bir şekilde fikirlerinizi söylersiniz. Onun da sizin annenizden nefret ederken sabrettiğini bu konuşma içinde öğrendiğinizde, eşinizin ne kadar sabırlı ve bir o kadar da iyi bir oyuncu olduğunu fark edebilirsiniz. Aile içinde duygularınızı bu şekilde saklamak bazen olayları büyütmemek adına iyi olabiliyor.

28531.jpg

Onun sizden büyük olduğunu ve saygı göstermeyi unutmayın!

Ona biraz zaman tanıyın. Onun her normal insan gibi problemlerinin olduğunu, belki de yaşadığı olayların bir yansıması olarak bu şekilde aksi davranabileceğini göz önünde bulundurun. Sürekli bir şeylerden şikayetçi olan bir kayınvalideniz varsa ve siz bu durumdan ona kaba ve saygısız davranmamak adına öfkenizi ondan çıkaramadığınız zaman eşinizin hayatını yaşanmaz hale getiriyorsanız bu durumda olan sizin evliliğinize olabilir, çok dikkatli olun.>

6399.jpg

Onu gerçekten tanımaya çalıştınız mı?

Onunla kaliteli vakit geçirmeye ve onu daha yakından tanımaya çalışın. Size karşı tavırlarına, yaptığı davranışlara sinirlenip, hiçbir şey söylemeden eşinize şikayet etmeyin. Onunla ilgili sıkıntılarınızı direk ona aktarın ve ne kadar üzüldüğünüzü belli edin. Neden bu şekilde davrandığını, sorunlarını, üzüntülerini konuşmaya ve anlamaya çalışın.

28532.jpg

Ona hediyeler verin!

Tüm kadınlar hediye almayı çok sever. Doğum günlerinde, yılbaşlarında, yıldönümlerinde, anneler gününde… Belki de kayınvalidenizle yaşadığınız sıkıntılardan, ona aldığınız bir hediye sayesinde kurtulacaksınız. Örneğin ona doğum gününde eşinizle birlikte aldığınız hediye haricinde, gerçekten ihtiyacı olan çok özel bir hediye alırsanız kendini özel ve değerli hissedecek ve sizin ona gerçekten değer verdiğinizi düşünecektir.

27880.jpg

Sabredin, öfkenize hakim olmaya çalışın!

Unutmayın o sizin eşinizin annesi ve anneler herkesin hayatındaki önemlidir. Mesela eşiniz hafta sonu ailece onu görmeye gitmeyi istediğinde itiraz etmeyin ve öfkelenmeyin. Ziyarete gittiğinizde hafta sonunu orada geçirdiğinizden dolayı öfkelenip bunu kayınvalidenize yansıtırsanız sizden daha da nefret etmesine neden olursunuz.

24583.jpg