Karpuz harcarken nelere dikkat etmeli? 3 günden fazla gizliyorsanız dikkat!
Sağlık Yazıları

Karpuz harcarken nelere dikkat etmeli? 3 günden fazla gizliyorsanız dikkat!

Perhiz listelerinin bırakılmaz meyvesi olan karpuzun verimleri her tasaya deva ancak karpuz harcarken 3 günden fazla gizlememeye özen gösterin!

İltihaplanmaların Önüne Geçiyor!

Karpuz anti-enflamatuar antioksidanlar olan likopen ve C vitamininden zengin bir besin. Bu içerikleri iltihaplanmanın eksiltilmesine destekçi oluyor.

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-4nYZ.

Her tasaya deva olan yazın en çok harcanan meyvelerden bkocaman olan karpuz meyvesinin çok fazla yararı bulunmasına karşın dikkat edilmesi gereken noktaları sıçrıyoruz! Kalp sızısından tutun saç diplerine kadar verimleri bulunan karpuzu harcarken dikkat edilmesi gereken 4 mevzu hakkında Acıbadem Altunizade Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Uzmanı İpek Ertan ehemmiyetli balakalar paylaşarak saymakla bitmeyen ehemmiyetli bereketlerini sıraladı!

karpuz-tuketirken-dikkat-edilmesi-b9ab.j

Karpuz, lezzetli olmasının yanı gizeme ferahlatıcı tesiriyle yaz aylarının en gözde meyvelerinden bkocaman.

Düşük kalorili olmasının yanı gizeme tok yakalayan özelliğe sahip olduğu için zayıflamaya da destekçi oluyor.

karpuz-tuketirken-dikkat-edilmesi-VqtS.j

Ancak dikkat! Şeker oranı yüksek olması sebebiyle karpuzda porsiyon ölçüsüne kesinlikle dikkat etmek gerekiyor. Özellikle insülin mukavemeti ve diyabet meseleyi olan şahısların 2 dilimi 200 gr aşmamaları gerekiyor. Karpuz ne kadar masum bir meyve gibi görünse de içinde meyve şekeri var. Lif oranı da düşük olduğu için glisemik indeksi yüksek bir meyve. Dolayısıyla diyabetik şahıslarda bir porsiyondan fazla harcanması kan şekerinin süratle yükselmesine yol açıyor. Karpuz harcarken yanında bir dilim peynir gibi bir protein kaynağı harcamak ise kan şekeri balansının daha kolay hakimiyet edilmesini sağlıyor.

karpuz-tuketirken-dikkat-edilmesi-SWP0.j

Karpuzu 3 Günden Fazla Bekletirseniz…

Ara öğünü seçim ederseniz karpuzu yemeklerden en erken 2 saat sonra harcayın.  Bu hem kan şekerinin balanslı izlemesini, hem de sindirim sistemine fazla yüklenmeyi engelliyor.

Çünkü her 2 besin de karbonhidrat grubuna girdiği için aynı öğünde harcanmaları yemeğin karbonhidrat yükünü çoğaldırıyor, bunun sonucunda da kilo hakimiyetini eforlaştırıyor. 

karpuz-tuketirken-dikkat-edilmesi-jkbx.j

Karpuz fazla olgunlaştıkça orta kısımlarında bozulmalar ve çürümeler başlıyor. Kesildiğinde makûs koku veya ekşi bir tat sezerseniz asla yemeyin. Su içeriği yüksek, asit seviyesi düşük olduğu için kolay bozulan bir meyve. Bu sebeple kestikten sonra buzdolabında 3 günden fazla gizlemeyin. Karpuzun çekirdeği hazmedilemediği için fazla harcamamanızda fayda var, çekirdeğinin kabuklarını çıkartıp yiyebilirsiniz.

karpuz-tuketirken-dikkat-edilmesi-BzMO.j

Vücudun Gereksinimi Olan Akışkan Lüzumunu Karşılıyor

Karpuzun bileşiminin yüzde 92 ’si sudan oluşuyor.

Kapsadığı likopen antioksidanı bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tesire sahip. Aynı zamanda hücre bcan verilmesinde yer alan bir protein olan insülin benzeri büyüme etmeninin IGF bedenimizdeki rakamını düşürüyor. Bu sayede kanser tehlikesini eksilttiği belirtiliyor. Bunun yanı gizeme kapsadığı C vitaminiyle bedende kanser hücrelerinin büyümesine neden olan serbest radikallerin yaradılışını engelleyebiliyor.

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-2eLZ.

Kalp Sızılarını Gözetmeyi Destekliyor!

Yapılan muhtelif çalışmalar likopenin kolesterol ve kan basıncını düşürmeye destekçi olabileceğini gösteriyor. Karpuz kolesterolün bedene, özellikle kan damarlarına yapabileceği zararın da en aza indirilmesine destekçi oluyor. Ayrıca bedendeki nitrik oksit seviyelerini arttırabilen bir amino asit olan sitrülini kapsıyor. Nitrik oksit kan damarlarının genişlemesine destekçi oluyor ve bu tesiriyle kan basıncını düşürüyor.

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-5MAz.

Adale Sızılarını Azaltıyor

Karpuzun besin bileşiminde bulunan bir amino asit olan sitrülin adale sızısını hafifletebiliyor.

C vitamini kollajen yapımını artırarak cildin daha genç görünmesine katkıda bulunurken, cilt yüzeyini yumuşatıp daha canlı görünmesini sağlıyor, buruşuk oluşumunu yasaklıyor. Aynı zamanda koyu nezaret halkalarını rahatlatmaya destekçi oluyor. A vitamini de cildi gençleştiren, buruşuk yaradılışını önleyen ve kirleri açan özelliğiyle ön tasarıya çıkıyor

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-dWqV.

Saç Diplerini Kuvvetlendiriyor!

A ve C vitaminleri saçlar üzerinde de ehemmiyetli tesire sahipler. C vitamini kollajenin bedenimizde yapılanmasına destekçi olarak saçları güçlendiriyor. A vitamini de antioksidan özelliğiyle saç sıhhatinin korunmasına destekçi oluyor. Özellikle güneşin hırpalayıcı tesirlerinin eksiltilmesi mevzusunda yararlı oluyor.

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-L4MK.

Zayıflamak İsteyenlerin Bir Numaralı Meyvesi

Karpuz bol ölçüde su ve az ölçüde lif kapsıyor.

Porsiyon hakimiyeti sağlanması kaydıyla perhizlerde hem ana hem de ara öğünlerde kullanılabiliyor.

karpuz-tuketirken-nelere-dikkat-et-XqRx.
.