Karın ve Göbekteki Yağlardan Kurtulmak
Grip - Soğuk Algınlığı

Karın ve Göbekteki Yağlardan Kurtulmak

Göbekte biriken fazla kilolar insanın canını aşırısıyla sıkıyor. Göbekli olmak özellikle bayanlar için büyük tasa. Peki yok mu bu göbek yağlarının devası ? Göbekteki yağlardan nasıl kurtuluruz…İşte yanıtları…
Bünyeye giren yağ ölçüyü eksildikçe, beden bir cins alarma geçerek, alınan yağı depolamaya çalışır. Bu sebeple gün içinde her 2-3 saatte bir, bir şeyler yenilmesi öneriliyor. Bu, bedendeki yağı yakmaya takviyeci olur.
Yukarıda belirtilenlerin hepsini uyguladığı halde, yeniden de düz bir karna sahip olamayanlar, kilolarını sabit yakalamak için günde kaç kalori alacaklarını bilmeleri gerekiyor. Bunu da azıcık uğraşıp sınama yolunu bilebilirsiniz. Ayrıca, harcadığınız toplam kaloriyi, kaç gram protein, karbonhidrat ve yağı harcadığınızı da tanımlayıp yazmalısınız.

Kiloyu sabit yakalamak için alınması gereken günlük kalori ölçüyü bulunduktan sonra, alınan kalori ölçüsünün 200 kalori kadar eksiltilmesi gerekiyor. Hedef, yiyebildiğiniz kadar yiyip, yeniden de yağ yakmaya devam etmek fakat bu arada da adale kaybına uğramamaktır. Olabildiğince az yemeyi hedeflerseniz, elde edeceğiniz tek şey metabolizmanızı yavaşlatmak ve adale dokusundan kaybetmek olacaktır. İlk hafta sonra verdiğiniz, kilodan çok, bedende birikmiş su olacaktır. Temel ondan sonra kilo vermeye başlarsınız.
Haftanın 6 günü bu program uygulanıp, haftada bir gün istenilen bir yiyecekten bir porsiyon harcanabilir. Ancak burada ehemmiyetli olan şey mübalağa etmemektir. Zira abartmanız halinde kan şekeri seviyesi tekerrür yükselebilir ki, bu da yağ yakmanızı durdurur.
Haftada 2-3 kere yapılacak 35 dakikalık bir saate de çıkılabilir ağırlık çalışması, hem bedendeki adale kütlesini, hem de metabolizma hızını çoğaldırır; zira adale, yağdan daha çok kalori yakar. Bu biçimde günde aşırıdan 30 ila 50 kalori yakabilirsiniz. Ağırlık çalışmasına karın egzersizlerini de dahil etmelisiniz. Böylece bir yandan bedeninizdeki yağ ölçüsünü eksiltirken, öbür yandan da karnınızı sıkılaştırmış olursunuz.
Haftada 3 ila 5 gün, 30-40 dakikalık orta yoğunlukta kardiyo egzersizleri yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet vs yapılması da önerilenler arasında. Başlangıç seviyesindekiler, egzersizin yoğunluğunu kademeli olarak çoğaldırmalılar. Şayet zati belirli bir seviyedeyseniz, haftanın iki günü daha yoğun program uygulayabilirsiniz. Bunu kumpaslı uygular, yediklerinize dikkat eder ve bu rutini her 3-4 haftada bir değiştirirseniz, düz bir karna sahip olabilirsiniz.