Kanal tedavisi sonrası dişte ağrı olurmu aman dikkat!
Sağlık Yazıları

Kanal tedavisi sonrası dişte ağrı olurmu aman dikkat!

Dişlerimiz hayati önem taşıyan organlarımız arasında yer alıyor. Bu nedenle ağız ve diş sağlığımız oldukça önemli. Yeteri kadar önemsenmediğinde oldukça ciddi sağlık sorunlarına yol açan dişlerimiz çürüyebiliyor ve diş kayıpları ortaya çıkabiliyor. Çürüyen dişler için yapılan kanal tedavisi bu noktada önem taşıyor. Dişi bir nevi kurtarmak amaçlı yapılan kanal tedavisi sonrası dişte ağrılar oluşabiliyor. Uzmanlar tam da bu noktada uyarıyor!  Kanal tedavisi sonrasında ağrıların uzun süre devam etmesi halinde dişin hekim tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini söylüyor. Peki kanal tedavisi sonrası diş ağırır mı? Kanal tedavisi sonrası diş ağrısının nedeni nedir? Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan’dan öğrendik. 

IHA’nın haberine göre, diş ağrılarının dikkatli klinik ve radyografik incemeler ile yapılan analizler sonucunda kaynağının tespit edilebildiğini belirten Endodonti Uzmanı Dr. Dt. Dilara Arslan, hissedilen ağrının kaynağı tespit edilerek konservatif (koruyucu) yaklaşımlarla ya da daha radikal bir karar olan kök kanal tedavisi uygulanması ile hastada fonksiyon kaybı olmaksızın bu ağrıların önüne geçilebileceğine dikkat çekti.

UZUN SÜRELİ AĞRILAR VARSA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ!

Kanal tedavilerinin günümüz teknolojilerinin sunduğu donanımlar ile birlikte yüzde 90 oranda tek seansta yapılabilir duruma geldiğine vurgu yapan Dr. Dt. Dilara Arslan, dişin enfeksiyon derecesinin işaretçileri göz önünde bulundurularak hekim tarafından belirlenen seans veya seanslar sonrasında ideal bir kapama ile kanal tedavilerinin tamamlanacağını kaydetti. Dr. Dt. Arslan, kanal tedavisinin bitimi sonrasında ilk bir hafta içinde hastada gelişen hafif şiddette olan ağrılar veya dişin üzerinde basınçla gelişen ve giderek azalan ağrıları beklenilen bir durum olarak tanımlanırken; daha uzun sürelerde devam eden ve dişin fonksiyona girmesini engelleyen ağrıların hekim tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti.

DİNMEYEN DİŞ AĞRILARINIZ VARSA… 

Dişin tipi ve anatomik lokalizasyonu, randevu sayısı, kanal tedavisi esnasında kullanılan enstrüman ve solüsyonlar, kullanılan teknikler gibi kanal tedavisi sonrası gelişen bu ağrıların seviyelerini etkileyen pek çok faktör bulunduğunu belirten Dr. Dt. Arslan, “Kanal tedavisi tamamlanmasından bir hafta geçmiş olmasına rağmen şikayetlerde azalma görülmeyen durumlarda hasta mutlaka hekimi ile irtibata geçmelidir ve süre gelen şikayetler klinik ve radyografik olarak tekrar gözden geçirilmelidir” ifadelerini kullandı.

“ENFEKSİYON GELİŞEBİLİR”

Kanal tedavisi sonrası yapılan dolguların yükseklik kontrolünün ayrı bir önem kazandığına işaret eden Dr. Dt. Dilara Arslan, “Her kişinin yapılan tedavilere gösterdiği yanıt farklı olabileceği gibi aynı kişinin farklı dişlerine yapılacak tedavilerde gelişen cevaplarda da ayrımlar olabileceği unutulmamalıdır” diyerek, “Kanal tedavisi öncesi veya sonrası hiçbir şikayetiniz olmasa dahi kronik ilerleyen enfeksiyon ihtimallerini en aza indirmek amaçlı yılda 2 kez diş hekimi muayenesi olmalıyız” ifadelerini kaydetti.