Kalp sağlığı için alınması gereken önlemler depresyon durumları büyük etken!
Sağlık Yazıları

Kalp sağlığı için alınması gereken önlemler depresyon durumları büyük etken!

Yaşam standartlarını yükseltmek için herşeyin başı olan sağlığınızı göz önünde tutmanız gerekiyor. Sağlık problemlerinin başında gelen ve insan kendi eliyle olumsuz yönde etkilediği kalptir! Kalp sağlığını tehdit eden ve büyük bir tehdit haline gelen alışkanlıkları veya durumlardan bir an önce kurtulmak gerekiyor. Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, kalpten ölümlerin yüzde 50’si hiçbir belirti olmadan gerçekleştiğini belirterek uyarılarda bulunarak kalp sağlığı için alınması gereken önlemleri ve kalbi tehdit eden durumları elmaelma.com okurları ile paylaştı.

GENETİK DURUMLAR

Kalp-damar hastalıkları, genetik olarak aktarılan hastalıkların başında geliyor. Ailede 50 yaş altında kalp krizi geçiren, kalp stenti takılan, by-pass ameliyatı olan ya da inme geçiren birisi ya da birileri varsa; risk altında olabilirsiniz.

KOLESTEROLE DİKKAT!

Hiperkolesterolemi olup da tedavi olmadıysanız, 50 yaşından önce kalp krizi geçirme riskiniz yüzde 50 oranında olabilir. Hiperkolesteroleminiz için tedaviye başlamanız oldukça önemli.

BİR ÇOK HASTALIĞIN BAŞ DÜŞMANI ‘ŞEKER’

Şeker yüksekliği, kalp hastalığı için çok büyük risk oluşturuyor.

GÜN İÇERİSİNDE HAREKETSİZ BİR YAŞAM SÜRÜYORSANIZ…

Kalp krizi geçirme riski bakımından şişman ve hareketli biri, zayıf ve hiç hareket etmeyen birine göre daha az riskli. Düzenli egzersiz yapmak çok önemli.

DEPRESYON DURUMLARI ETKİLİYOR!

Kalp ve damar hastalıklarını tetikleyen bir diğer faktör ise strestir.

95’İNİ SİGARA OLUŞTURUYOR!

Genetiğinizi değiştiremezsiniz ama sigaradan uzak durabilirsiniz. Bu yüzden kalp-damar hastalıklarına sebep olan tehditlerden korunulabilir olan tek faktör; sigaradır. Kontrol edilebilir ve engellenebilir. Sigara, kalp krizi geçirme riskini 8 kat artırıyor. Özellikle genç yaşta iseniz sigara içmeyerek, içiyorsanız bırakarak kalp krizi geçirme riskinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz.