Kalçada çıkan sivilcelerden nasıl kurtulabiliriz?
Sağlık Yazıları

Kalçada çıkan sivilcelerden nasıl kurtulabiliriz?

Son zamanlarda oldukça fazla duymaya başladığımız bir şikayet popo sivilcesi! Hanımların ellerine gelen pütürler veya aynaya baktığında farkettiği acısız sivilceler gittikçe yayılmaya başladı. Peki popo sivilcesi neden olur ve nasıl tedavi edilir? Baş belası olan bu sivilcelerden kurtulmanın yolu tahmin ettiğinizden çok daha kolay! İşte kadınların özgüvenini azaltan ve fazla dile gelmeyen popo aknesinin tedavi yöntemleri: 

Doğal yağlar kullanabilirsiniz. Çay ağacı ve hindistancevizi yağı antibakteriyel ve antifungal yağlar olup sivilcelerinin iyileşmesine yardımcı olabilir. Bunun dışında varsa inflamasyon, bunu azaltmak için büyük bir buz küpü ile sivilcelerinizi ovun. Bu doğrudan sivilce iyileşmesine yardımcı olmasa da varsa ağrınız, buna acil yardım sağlayacaktır. Kalçalarınız için aspirin maskesi yapın. Bu işlem için dört ya da beş aspirini ezin. Bir çorba kaşığı ılık su, tercihen biraz bal ya da yoğurtla birleştirin. Ardından tüm kalçanıza ince bir tabaka halinde sürün.

GELECEKTEKİ SIKINTILAR NASIL ÖNLENİR?

1- Günde en az bir kez kalçalarınız yıkayın.

2- Haftada en az bir kez kalça gözenekleri tıkamayacak bir lif ve krem kullanarak cildinizi keseleyin. Bu işlem ölü cilt hücrelerinden kalçalarınızın arınmasını sağlayacaktır.

3- Benzoil peroksit içeren bir sabun kullanın. Bu işlem fazla yağı ve sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. 

4- Kokulu tuvalet kağıdı kullanımını bırakın.

5- Giysilerinizi ve çarşaflarınızı yıkamak için alerjen olmayan bir sabun ve deterjan kullanın. Siz, hassas cilde sahip kişiler için özel tasarlanmış deterjanlar kullanın.

6- Bol ve rahat giysiler tercih edin. Pamuk gibi doğal liflerden yapılmış iç çamaşırı seçin.

7- Ter, kalçalarınızda yağ ve bakterilerin tuzaklanmasına neden olabilir. Bu nedenle sık sık iç çamaşırınızı değiştirin ve terleme sonrasında duş alın

8- Su cildiniz için olağanüstü şeyler yapar. Hem içte ve hem dışta, vücudunuzun yeterli sulandığından emin olmak için günde sekiz bardak su için.

9- Şekerli, yağlı ve kızarmış olan önemsiz gıdalardan uzak durun. Bu tür gıdalar vücutta insülinin artışına neden olabilir. Ve bu da fazla sebum ve akne demektir.

10- Daha sık ayakta durun, daha az oturun. Uzun süre oturma kalçalarınızın nefes almasını engeller, ter ve bakterilerin gözenekleri tıkar. Uzun süreli oturuyorsanız kalçalarınızdaki kan dolaşımını artırmak için ya yürüyüşe çıkın yada oturduğunuz yerden bacaklarınızı hareket ettirerek egzersiz yapın.

11- Akneleriniz uzun süre devam ederse bir dermatoloğa görünün.